mat. prasowy

Właśnie ruszyła kolejna edycja ekologicznego konkursu dla dzieci i młodzieży „Wspólnie dbamy o środowisko”. Konkurs obejmujący trzy kategorie: fotograficzną, plastyczną i techniczną, tym razem rozszerzył się o kolejne gminy i mogą wziąć w nim udział uczniowie z miasta Słupska oraz Gmin: Dębnica Kaszubska, Główczyce, Kobylnica, Słupsk i Trzebielino.

mat. prasowy
mat. prasowy

Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży z terenu miasta Słupska oraz Gmin: Dębnica Kaszubska, Główczyce, Kobylnica, Słupsk i Trzebielino. Mogą w nim wziąć udział uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych, gimnazjaliści oraz młodzież uczęszczająca do szkół ponadgimnazjalnych.

Kolejną zmianą, poza rozszerzeniem terenu objętego konkursem, jest podzielenie go na dwa etapy. Pierwszy etap na szczeblu gminnym rozstrzygnie się w urzędach właściwych dla miejsca zamieszkania uczestników (w siedzibie PGK w przypadku słupszczan), podczas którego wybrane zostaną najciekawsze prace uczniów z danego terenu. Autorzy najlepszych z nich mogą liczyć na nagrody dodatkowe. W drugim etapie do rywalizacji staną wszystkie najlepsze prace, wyłonione w pierwszej części konkursu i to właśnie spośród nich zostaną wyłonieni laureaci.

Głównym założeniem konkursu jest kształtowanie właściwych postaw ekologicznych wśród młodzieży, a także zwrócenie uwagi na zależność pomiędzy człowiekiem a otaczającym go środowiskiem. Troska o środowisko powinna być sprawą nadrzędną dla każdego z nas. Tegoroczna edycja ma za zadanie zwrócić również uwagę społeczeństwa na pozytywne aspekty zmian w gospodarce odpadami.

Konkurs zostanie zorganizowany w trzech kategoriach. W pierwszej – plastycznej – oceniane będą ekologiczne plakaty, wykonane dowolną techniką w formacie A3 lub A4. W drugiej – technicznej – młodzież będzie miała za zadanie wykonać eko-rzeczy, czyli przydatne przedmioty stworzone z odpadów. Ostatnia kategoria – fotograficzna – jest z kolei skierowana do uzdolnionych, młodych fotografów, którzy za pomocą obiektywów swoich aparatów potrafią ukazać piękno otaczającego nas środowiska, pracę PGK, lub efekty zmian w systemie gospodarki odpadami. Każdy uczestnik konkursu może w kategoriach plastycznej i technicznej złożyć jedną pracę, natomiast w kategorii fotograficznej limit został ustalony na trzy zdjęcia.

– We wszystkich organizowanych przez PGK konkursach głównym kryterium, poza oczywiście walorami artystycznymi, jest samodzielność wykonania pracy. Zależy nam na tym, aby młodzi ludzie sami w pełni angażowali się w wykonanie swoich dzieł, jednocześnie chłonąc wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Pragnę również podkreślić, że na konkurs „Wspólnie dbamy o środowisko” należy wysyłać prace indywidualne, gdyż grupowe nie będą podlegać ocenie – mówi Mateusz Bilski, rzecznik prasowy PGK i koordynator konkursu.

WAŻNE!

Prace konkursowe w kategoriach plastycznej i technicznej należy dostarczyć osobiście bądź drogą pocztową do właściwego z uwagi na miejsce zamieszkania Urzędu Gminy, lub w przypadku uczestników z miasta Słupska, do siedziby PGK Sp. z o.o.:

  • Siedziba PGK Sp. z o. o. (ul. Szczecińska 112, 76-200 Słupsk) – uczniowie z terenu Miasta Słupska
  • Urząd Gminy Dębnica Kaszubska (ul. Zjednoczenia 16a, 76-248 Dębnica Kaszubska) – uczniowie z terenu Gminy Dębnica Kaszubska
  • Urząd Gminy Główczyce (ul. Kościuszki 8, 76-220 Główczyce) – uczniowie z terenu Gminy Główczyce
  • Urząd Gminy Kobylnica (ul. Główna 20, 76-251 Kobylnica) – uczniowie z terenu Gminy Kobylnica
  • Urząd Gminy Słupsk (ul. Sportowa 34, 76-200 Słupsk) – uczniowie z terenu Gminy Słupsk
  • Urząd Gminy Trzebielino (Trzebielino 7a, 77-235 Trzebielino) – uczniowie z terenu Gminy Trzebielino

Prace w kategorii fotograficznej należy z kolei przesłać e-mailem na adres konkurs@pgkslupsk.pl, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Każdy uczestnik powinien zgłosić chęć udziału oraz dostarczyć prace w nieprzekraczalnym terminie do 3 października 2014 r. Następnie zbiorą się gminne komisje konkursowe pierwszego etapu, które przekażą najciekawsze prace do siedziby PGK, gdzie odbędzie się etap drugi. Uroczystość wręczenia nagród zaplanowana jest na 30 października w auli Akademii Pomorskiej przy ul. Boh. Westerplatte w Słupsku.

– Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkich współorganizatorom oraz sponsorom, dzięki którym konkurs może się odbyć, a nagrody jak zwykle będą bardzo bogate. Będą to m.in.: aparaty cyfrowe, tablety, bony zakupowe do sklepu Decathlon i książki. Partnerami „Wspólnie dbamy o środowisko” są również Urząd Miejski w Słupsku, Urzędy Gmin: Dębnica Kaszubska, Główczyce, Kobylnica, Słupsk i Trzebielino, Akademia Pomorska, Agencja Reklamowa AgolaMedia, Decathlon Słupsk, Hurtownia Elektryczna Sepix, przedsiębiorstwa King i Sommer, firma Po-Mix oraz Rekopol Organizacja Odzysku S.A. Serdecznie dziękujemy im za wsparcie zakupu nagród oraz pomoc organizacyjną – dziękuje Mateusz Bilski.

W ubiegłorocznej edycji konkursu do PGK dostarczono w sumie ponad 400 prac, a nagrodzono i wyróżniono 36 osób. Tym razem pula nagród sięgnie 6000 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.