Jak sztormy i wydmy zniszczyły Starą Łebę?

10 września 2014r. | Drukuj

Legenda o zagładzie Starej Łeby była jedynym materiałem wyjściowym, na podstawie którego studenci z Polsko – Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie oraz UMCS w Lublinie tworzyli animacje filmowe o zniszczeniu pierwszej Łeby.  Studenci tworzyli animacje na konkurs zaproponowany im przez łebską bibliotekę miejską. Do konkursu zgłoszono dziesięć animacji. W niedzielę 14 września nastąpi w Łebie ich premierowy pokaz w obecności autorki jednego z trzech wyróżnionych filmów.

mat. prasowe

mat. prasowe

Oceny konkursowych dzieł dokonało następujące jury: Tomasz Bobin Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku (na terenie w zarządzie tegoż urzędu jest Zasypane Miasto), Ernest Bryll poeta, tłumacz, konsultant filmowy, honorowy obywatel Łeby, Dariusz Chmielewski Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Marek Glegoła Prezes Towarzystwa Historii Łeby pod Patronatem św. Mikołaja, prof. dr hab. Christos Mandzios artysta rzeźbiarz i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, pomysłodawca i kierownik artystyczny plenerów rzeźbiarskich „Zasypane Miasto” w Łebie, dr Joanna Polak – reżyser filmów animowanych, wykładowca animacji i grafiki multimedialnej, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego ASIFA Poland i prof. dr hab. Zygmunt Szultka historyk Pomorza, autorytet w zakresie historii Łeby.

Pokaz filmowy poprzedzi wykład historyka prof. Zygmunta Szultki „Zasypana Stara Łeba”.

Trzeba podkreślić, że filmowe animacje studentów nie odtwarzają historii. Dzieła te są efektem twórczej wyobraźni, podpalonej legendą o zagładzie Łeby i osadzonej w technice animacji filmowej.

Na pewno kiedyś badania historyków i archeologów pozwolą na historyczną rekonstrukcję Starej Łeby i budowę skansenu archeologicznego, atrakcji wielkiej w skali świata.

Twórcza wyobraźnia studentów ma zainspirować i uruchomić te działania i to jest głównym celem konkursu zorganizowanego przez miejską bibliotekę.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze