mat. prasowe

Przed nami kolejna, już XXII edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Tegoroczne hasło tego wyjątkowego wydarzenia brzmi „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. Muzeum w Lęborku zaprasza do zwiedzania wystaw w dniach 13 i 14 września.

mat. prasowe
mat. prasowe

W sobotę i niedzielę będzie można zwiedzić wystawy stałe w Muzeum oraz baszty nr 24 (ul. Derdowskiego) i nr 27 (ul. Basztowa), a także obejrzeć prezentację filmu w animacji 3D „Średniowieczne obwarowania Lęborka”. Muzeum będzie czynne w godzinach 10.00 – 16.00. Wstęp bezpłatny.

Imprezą towarzyszącą Europejskim Dniom Dziedzictwa w Lęborku będą w dniu 13 września br. „Warsztaty i pokazy tańców dawnych” organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury wraz z Muzeum, Lęborskim Bractwem Historycznym i Urzędem Miejskim.

Impreza rozpocznie się o godz. 11.00 korowodem, który przejdzie wzdłuż murów miejskich (zbiórka na rogu ul. Staromiejskiej i Curie-Skłodowskiej). O godz. 11.20 w Sali przy Sanktuarium św. Jakuba odbywać się będą warsztaty pisania „Ze starego kałamarza” oraz pieczętowanie lakiem. O 11.30 będzie można zwiedzić razem z przewodnikiem Sanktuarium św. Jakuba, a o 12.00 basztę nr 24 (ul. Derdowskiego). Wystąpią także: Zespół Muzyki Dawnej „Incantare”, Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „La Danza Antica”, odbędzie się pokaz gry instrumentów średniowiecznych (m.in. na pandorze) oraz warsztaty i pokazy tańców dawnych.

W przeddzień obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, czyli 12 września, o godzinie 18.00 w lęborskim Muzeum w Galerii „Strome Schody” nastąpi otwarcie wystawy „Skarby z Czarnówka”. W Lęborku jest jedna z największych kolekcji cennych i unikatowych przedmiotów pozyskanych w wyniku wieloletnich badań wykopaliskowych prowadzonych na wielokulturowym cmentarzysku w Czarnówku w powiecie  lęborskim. Cmentarzysko ludności kultury pomorskiej, oksywskiej i wielbarskiej oraz z okresu wczesnego średniowiecza w Czarnówku, stan. 5 jest w tej chwili największą, całkowicie przebadaną nekropolią z późnej starożytności w Europie Środkowej, mającą kluczowe znaczenie dla archeologii Europy Środkowej i północnej.
Od 1973 roku znalezionych zostało ok. 3000 obiektów, z których wydobyto pokaźną liczbę unikatowych, zabytkowych przedmiotów stanowiących przede wszystkim wyposażenie grobów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.