W 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku została otwarta nowa siedziba Europejskiego Centrum Solidarności. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Bronisław Komorowski, który osobiście wziął udział w uroczystym otwarciu placówki.

Solidarność-logo

-To niezwykłe miejsce. Także ta niezwykła architektura, w której jesteśmy, która łączy przecież i tradycje Stoczni Gdańskiej, która była bramą ku polskiej wolności i łączy tradycje tych czasów najtrudniejszych, najstraszniejszych. Bo gdzieś wiąże się z tymi krzyżami stoczniowymi, przypominającymi śmierć stoczniowców w grudniu 1970 r. – mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent w niedzielę przekazał ECS krzyż, który w obozie internowania w Jaworzu otrzymał od dominikanina, ojca Jacka Salija. Bronisław Komorowski powiedział, że przekazany krzyż w obozie „gromadził ludzi o bardzo różnych postawach życiowych, ale połączonych marzeniem o wolności, o sprawiedliwej dobrej Polsce, nadzieją, że to od nas zależy, czy tę wolność w końcu wywalczymy”.

Europejskie Centrum Solidarności to nie tylko muzeum upamiętniające rewolucje Solidarności i upadek komunizmu w Europie ale również ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum, biblioteka i mediateka. Centralną częścią Centrum jest wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz zmianom jakie dokonały się w Europie Środkowo-Wschodniej. W siedmiu tematycznych salach na dwóch kondygnacjach prezentowanych jest ok. 2 tys. eksponatów.

Budowa ECS rozpoczęła się jesienią 2010 roku. Koszt budowy placówki to 229 mln zł, z czego 113 mln zł przekazała UE, pozostała część pochodzi z budżetu Gdańska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.