fot. S. Lewandowski/Urząd Marszałkowski

Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku podpisano umowę na mocy której więźniowie z pomorskich zakładów karnych będą nieodpłatnie pracowali na rzecz szpitali w województwie.

fot. S. Lewandowski/Urząd Marszałkowski
fot. S. Lewandowski/Urząd Marszałkowski

Marszałkowie Mieczysław Struk i Hanna Zych-Cisoń podpisali z ppłk Radosławem Chmielewskim, dyrektorem Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku, porozumienie dotyczące nieodpłatnego zatrudnienia skazanych przy pracach publicznych na rzecz podmiotów leczniczych podległych Samorządowi Województwa Pomorskiego. W uroczystości wziął udział również Marek Biernacki, minister sprawiedliwości RP.

Trwający od 2012 roku proces przekształceń podległych Województwu Pomorskiemu podmiotów leczniczych zaowocował utworzeniem 10 spółek prawa handlowego i uzyskaniem dotacji w wysokości 72 mln złotych. Jednocześnie Województwo przejęło 104 mln złotych zobowiązań przekształcanych podmiotów. Zmiany te z punktu prawnego skutkowały jednak brakiem możliwości nieodpłatnego zatrudnienia skazanych przy pracach publicznych na rzecz tych podmiotów.

Z tego powodu podjęto rozmowy z Okręgową Służbą Więziennictwa w Gdańsku, czego skutkiem jest umożliwienie zawierania kolejnych porozumień bezpośrednio przez jednostki penitencjarne oraz poszczególne podmioty lecznicze.

Aktualnie w przekształconych na Pomorzu podmiotach skazani wykonują prace pomocnicze i porządkowe. Jest to grupa, w zależności od wielkości podmiotu, od kilku do kilkudziesięciu osób w sumie około 200 skazanych w 10 podmiotach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.