Ks. Hilary Jastak uczy alfabetu kaszubskiego / fot. gdynia.pl

W sobotę 30 i niedzielę 31 sierpnia 2014 r. odbędą się gdyńskie obchody 34. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, w tym roku wyjątkowe, bo połączone z odsłonięciem pomnika kapelana Solidarności, Króla Kaszubów – księdza Hilarego Jastaka.

Ks. Hilary Jastak uczy alfabetu kaszubskiego / fot. gdynia.pl
Ks. Hilary Jastak uczy alfabetu kaszubskiego / fot. gdynia.pl

Sobotnie uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 r. przy al. Solidarności. Dalsze uroczystości odbędą się w Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. przy ul. Rotterdamskiej 9 w Gdyni, o godz. 11.00. W programie:

  • wręczenie honorowych odznaczeń bohaterom strajków sierpniowych za odwagę walki o godność i wolność w sierpniu 1980 roku. Gdynia jako jedyne miasto honoruje zwykłych uczestników tamtych wydarzeń – tym razem odznaczonych zostanie 180 osób;
  • prezentacja książki „Ludzie Sierpnia ’80 w Gdyni” tom III,
  • występ wokalistów z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni,
  • wystawa Solidarna Gdynia.

Obchody 34. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych obejmują również odsłonięcie pomnika ks. Hilarego Jastaka. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16.30  mszą świętą pod przewodnictwem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Następnie, o godzinie 18.00 przy skrzyżowaniu ulic Batorego i Władysława IV w Gdyni odbędzie się odsłonięcie pomnika Księdza Prałata Hilarego Jastaka.

W niedzielę 31 sierpnia o godz. 8.00 pod pomnikiem przy al. Marsz. Piłsudskiego złożone zostaną kwiaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.