W pierwszym dniu odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pn. „Pogranicza: Historia – socjologia – teologia”. Uczestniczyło w niej wielu wybitnych wykładowców z Polski i z naszego Pomorza. Tematy były tak inspirujące, a jej wykładowcy tak świetnie przekazywali i analizowali pewne zjawiska naszego życia, że konferencja się po prostu przeciągnęła. Znak dla organizatorów, że warto kontynuować tę ideę. Nadmienić muszę również, że konferencji przewodniczył Prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Łukasz Grzędzicki oraz Senator RP Kazimierz Kleina.

Po godzinie 14 -tej odbyła się prezentacja dorobku naszych stowarzyszeń działających w Łebie i dla Łeby. Wydarzenie to przygotowywało Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga. Po tak owocnych wydarzeniach wszyscy uczestnicy jak i zaproszeni goście uraczyli się ciepłym poczęstunkiem, nad którym górowała rybna zupa oraz ciasta, kawa, herbata.

W drugim dniu o godzinie 12.30 tłum wiernych wypełnił kościół parafii św. Jakuba Apostoła. Trzeba przyznać, że przez 5 lat naszego działania nigdy nie było tylu wiernych w świątyni, aby posłuchać i przeżyć mszę odprawianą w języku kaszubskim. W mszy uczestniczyło również z zaprzyjaźnionego miasta naszej Łeby – Szczyrku, Bractwo Jakubowe. Mszę celebrował w języku kaszubskim ks. kanonik Marian Miotk z Gniewina, oraz ks. Andrzej Loranc ze Szczyrku.

Oprawę muzyczną stworzył zespół Remus, prowadzony pod kierownictwem Pana Piotra Skrzypkowskiego. Zespół Remus zaprezentował się u nas po raz drugi. Dziękujemy! Jest to 5 – cio osobowy zespół, najmłodsza artystka ma 7 lat i w przeważającej części składa się z dzieci Pana Piotra. Tak pięknie grali i czytali pismo święte, że po mszy nasi turyści podchodzili robili zdjęcia, gratulowali. Jeden z panów, powiedział mi, cyt. „to było dla mnie i mojej rodziny niezapomniane przeżycie, może już nigdy nie będzie mi dane słuchać mszy po kaszubsku…” .Czy to nie jest nagroda?. Zapewne jest i to jaka!

fot. Agnieszka Pałac

Wisienką na torcie okazała się młoda turystka z Krakowa, i tutaj uwaga, która nauczyła się czytać po kaszubsku w dwa dni i bez skrępowania przeczytała właśnie w języku kaszubskim rozdział pisma świętego. Pragnę zauważyć, że takie niespodzianki mamy co roku. W ubiegłym Pani z centralnej Polski uczyła na warsztatach haftu kaszubskiego!.

Przez cały ten czas trwał Festiwal Rękodzieła Artystycznego, w ostatnim dniu jury przyznało nagrody w 3 kategoriach: użytkowe, dekoracyjne i spożywcze. Nie było łatwo wybrać i ocenić exponaty, gdyż warunkiem było, aby produkt pochodził z naszych rodzimych bogactw, w przypadku np. form dekoracyjnych musiały być zastosowane takie materiały jak trawa morska, kamień, glina, drzewo itp. Jury wybrało również nagrodę główną, była to Łebska kapliczka podróżna wykonana przez Zbyszka Karapudę – mieszkańca naszego miasta. Bezsprzecznie była piękna, tak jak w poprzednim roku przez niego również wykonana ryba. Gratulujemy przede wszystkim talentu, pomysłu!

Zwieńczeniem Kaszubskiego Camino był ostatni dzień i trwający przez cały sezon letni Festiwalu Filmów Kaszubskich. Projekcja jak i wszystkie wydarzenia odbyła się w świetlicy Boleniec przy parafii. Projekcją filmów i ich omawianiem zajął się p. Eugeniusz Pryczkowski – dziękujemy i prosimy o więcej.

Widzowie w ostatni dzień projekcji mogli oglądnąć dwa filmy o tematyce pielgrzymkowej Kaszubów: „Od Pani Swarzewskiej do Lewoczy”, „Kaszubi u Papieża” oraz teledysk „Święty Janie Pawle”. Wiele prezentowanych filmów o tematyce kaszubskiej w ramach Kina pod Żaglami było realizowane przez wspomnianego Pana redaktora Eugeniusza Pryczkowskiego.

Mogę tylko nadmienić, że pomysłodawcy już mają pewne propozycje na to, ażeby kino w Boleńcu działało przez cały rok. Także nasi kinomani, zapraszam do Kina pod Żaglami, a o szczegółach zapewne poinformuję jak będę chociażby coś nie coś wiedziała…

Kończąc to moje pisanie muszę wspomnieć i podziękować wielu sponsorom, współorganizatorom. Gdyby nie ich zaangażowanie finansowe i wolontariackie zapewne nasze Kaszubskie Camino odbyłoby się w dużo skromniejszej oprawie.

Już dziś zapraszam gości , wystawców na nasze Kaszubskie Camino 22-23 sierpnia 2015 roku.

Ewa Horanin, Prezes oddziału ZK-P w Łebie

1 KOMENTARZ

  1. W imieniu zespołu Remus dziękuję organizatorom, księżom, pielgrzymom, gościom parafianom za wspólną modlitwę w języku kaszubskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.