mat. prasowe

W piątek, 15 sierpnia, dowódca największego związku taktycznego Marynarki Wojennej odebrał z rąk Prezydenta RP nominację admiralską. Uroczystość odbyła sie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Kontradmirał Mirosław Mordel był jedynym awansowanym przedstawicielem MW.

Kontradmirał Mirosław Mordel odbiera nominację z rąk Bronisława Komorowskiego. // fot. Kancelaria Prezydenta RP
mat. prasowe

Jak powiedział kontradmirał Mirosław Mordel: „Marzyłem o służbie na okrętach podwodnych i miałem to szczęście, że bezpośrednio po ukończeniu Wyższej Szkoły MW trafiłem do 3. Flotylli Okrętów, do Dywizjonu Okrętów Podwodnych i na ORP Sokół. Po wielu latach, kolejnych szczeblach dowodzenia przyszła taka myśl do głowy: „a może dowództwo Flotyllą?…” co byłoby ukoronowaniem marzeń i podsumowaniem tego okresu, który rozpocząłem ponad 30 lat temu” dodał nowomianowany Dowódca.

Kontradmirał Mirosław Mordel urodził się 24.12.1960 r. w Opolu Lubelskim. W latach 1979-1984 studiował w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. Po jej ukończeniu skierowany został do służby na okrętach podwodnych, gdzie kolejno zajmował stanowiska: dowódcy działu ORP „Sokół”, dowódcy działu ORP „Orzeł”, zastępcy dowódcy, a następnie dowódcy ORP „Dzik”. W 1996 roku ukończył podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W 1997 roku objął funkcję szefa sztabu dywizjonu Okrętów Podwodnych, a w 1999 starszego specjalisty Oddziału Operacyjnego Sztabu MW.

W roku 2000 ukończył kurs sztabowy w Akademii Dowodzenia Bundeswehry w Hamburgu, a następnie realizował zadania służbowe na stanowisku specjalisty ds. planowania ćwiczeń okrętów podwodnych w Dowództwie Okrętów Podwodnych NATO Wschodniego Atlantyku (COMSUBEASTLANT) w Northwood (Wielka Brytania). W roku 2003 wyznaczony został na stanowisko zastępcy dowódcy dywizjonu Okrętów Podwodnych, a w marcu 2004 r. objął dowodzenie jednym z najstarszych Dywizjonów Flotylli. Dowodzony przez niego dywizjon został dwukrotnie – w 2006 i 2007 roku – wyróżniony Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych RP za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych.

W 2007 roku kontradmirał Mirosław Mordel wyznaczony został do służby w Sztabie Marynarki Wojennej, gdzie objął obowiązki zastępcy, a w 2008 szefa Zarządu Planowania Rozwoju MW. Od lipca 2009 r. do czerwca 2010 r. skierowany został na Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej w Newport (Stany Zjednoczone). Po ich ukończeniu, w lipcu 2010 roku, objął stanowisko zastępcy szefa Zarządu Planowania Strategicznego – P-5 Sztabu Generalnego WP, a od lutego 2013 roku realizował zadania służbowe w Zespole ds. Nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia SZ RP, który wdrożony został 1 stycznia 2014 roku. Dokładnie tego dnia (jeszcze w stopniu komandora) kontradmirał Mirosław Mordel objął dowodzenie nad 3. Flotyllą Okrętów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.