fot. gdansk.pl

17 sierpnia w Gniewinie i Strzebielinku (koło Wejherowa) odbędzie się zjazd byłych działaczy opozycji antykomunistycznej internowanych w okresie stanu wojennego. To jedyne tego typu spotkanie w Polsce.

fot. gdansk.pl
fot. gdansk.pl

Strzebielinek był jednym z najdłużej funkcjonujących obozów internowania (od 13 grudnia 1981 r. do 23 grudnia 1982 r.) i jednym z największych w Polsce. Tu trafiali działacze opozycji uznani za najbardziej niebezpiecznych przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego. Łącznie odosobnieniu poddano tu okoł0 500 osób.

Zjazd Strzebielinkowców ma na celu integrację środowiska internowanych i ich rodzin, stworzenie bazy kontaktów oraz krzewienie pamięci o doświadczeniu ludzi internowanych w stanie wojennym. Ideę spotkania rozwinął Komitet organizacyjny Zjazdu, który reprezentują Andrzej Drzycimski, Jan Skiba i Andrzej Rzeczycki. Patronatów honorowych i wsparcia udzielili prezydenci największych polskich miast, ministrowie, marszałkowie i władze samorządowe, NSZZ „Solidarność” oraz dyrektorzy instytucji krzewiących pamięć o historii najnowszej Polski: Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Instytutu Pamięci Narodowej i Europejskiego Centrum Solidarności.

Zjazd Strzebielinkowców rozpocznie się o godzinie 11.30 Mszą św. w Gniewinie w intencji nieżyjących już internowanych. Następnie w Strzelinku na murze dawnego więzienia, zamienionego na obóz internowanych, gdzie obecnie mieści się Ośrodek Pomocy Społecznej, odsłonięta zostanie okolicznościowa tablica, autorstwa Bogdana Pietruszki, twórcy Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Obok tablicy znajdą się plansze informacyjne z planem i zdjęciami obozu oraz pełną listą internowanych.

O godzinie 14.30 w Centrum Kultury i Bibliotece w Gniewinie odbędzie się m.in. uroczystość wręczenia przyznanych przez Prezydenta RP orderów i odznaczeń za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych, wernisaż wystawy fotograficznej ECS „Ocenzurowano. List ze Strzebielinka” oraz promocja książki Jana Mura „Dziennik internowanego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.