fot. DSST Deutsche Stiftung Sail Training

Zielony kadłub to jego znak rozpoznawczy. Jeden z najbardziej charakterystycznych żaglowców świata – Alexander von Humboldt II potwierdził obecność na Operacji Żagle Gdyni. Nowy Alex, który w 2011 roku zastąpił wysłużonego poprzednika, przypłynie do Gdyni po raz pierwszy.

fot. DSST Deutsche Stiftung Sail Training
fot. DSST Deutsche Stiftung Sail Training

Któż nie kojarzy widoku zielonych żagli niemieckiego barku Alexander von Humboldt? Szczęśliwi ci, którzy mieli okazję na żywo podziwiać trzymasztowiec z Bremrhaven pod żaglami. Teraz bowiem widok ten dostępny jest jedynie na fotografiach. Alexander von Humboldt przeszedł na emeryturę, a w służbie zastąpił go nowy, wybudowany w 2011 roku, statek, którego kadłub co prawda też jest zielony, ale żagle już białe.

Żeglarska kariera pierwszego Alexandra von Humboldta rozpoczęła się w 1988 roku. Wówczas, po gruntownym remoncie, stary latarniowiec z 1906 roku zyskał nowe imię i  otaklowanie według projektu inżyniera Zygmunta Chorenia. Zielone ubarwienie zawdzięcza… sponsorowi – jednemu z niemieckich producentów piwa, w którego słynnej reklamie wystąpił. Od tego czasu Alex, jak pieszczotliwie nazywany był statek przez żeglarską brać, wielokrotnie brał udział w regatach i zlotach żaglowców, także tych w Gdyni (w 2003 i 2009 roku), gdzie zaskarbił sobie spore grono sympatyków.

Po 23 latach służby wysłużony bark sprzedano. Dzielny staruszek nie pozostawił jednak po sobie próżni. Kolejne rozdziały morskiej legendy pisze już jego następca, wybudowany w 2011 roku, Alexander von Humboldt II. Nowy żaglowiec to także trzymasztowy bark. Jest nieco większy od poprzednika, a jego 65-metrowy kadłub również pomalowano na zielono. Zmieniła się jednak barwa żagli, które na nowym żaglowcu są białe. Symboliczna zmiana warty miała miejsce 23 września 2011 roku, kiedy to obie jednostki pod żaglami wymieniły saluty na redzie Bremerhaven.

Podczas zlotu żaglowców Operacja Żagle Gdyni nowy Alex zacumuje przy gdyńskiej kei po raz pierwszy. Z pewnością zdobędzie co najmniej tyle samo miłośników, co jego poprzednik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.