fot. nadesłane

Badania archeologiczne rozpoczęte w lipcu bieżącego roku przy ulicy Reja w Lęborku przyniosły sensacyjne odkrycia. Nieopodal centrum miasta znajduje się średniowieczny cmentarz!

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Badany obszar był zabudowany w okresie przedwojennym oraz po II wojnie światowej. Przed przystąpieniem do badań spodziewano się odkrycia fundamentów budowli oraz infrastruktury, która niszczyła warstwy średniowieczne. Po zdjęciu pierwszych warstw okazało się jednak, że wraz z ziemią wydobywane są szczątki ludzkie! Oczyszczenie powierzchni ujawniło, że regularne pochówki w jamach grobowych i w trumnach występują na dużej części badanej działki. Ponadto okazało się, że groby wkopywano warstwowo. Pod jednymi są kolejne, zakopane głębiej.

Przy szkieletach znaleziono monety – szelągi toruńskie, gdańskie i krzyżackie co pozwoliło na ścisłe ustalenie czasu użytkowania nekropolii na XV wiek. Oprócz tego były przy nich przedmioty użytkowe, części stroju i ozdoby.

Na badanej działce odkryto też fundamenty kamienne prawdopodobnie obiektu sakralnego towarzyszącego ówcześnie cmentarzowi. Obiekt nie będzie mógł być w pełni udokumentowany ponieważ jego część leży pod jezdnią obecnej ul. Reja.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Odkrycie XV-wiecznego cmentarzyska w Lęborku jest dużym zaskoczeniem i niemałą sensacją. Jak wiadomo, na przeciwległej części miasta od I połowy XV wieku funkcjonował już kościół Św. Jakuba i w żadnych źródłach pisanych nie ma wzmianki o innej działającej w tym czasie świątyni, wokół której istniał dość spory cmentarz. Odkrycie ma ogromną wartość dla historii Lęborka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.