fot. darlowko.pl

Eryk Pomorski. Nietuzinkowa postać historyczna związana z Darłowem. Przeniósł stolicę Danii z Roskilde do Kopenhagi, wprowadził cła w Sundzie, dzięki czemu Kopenhaga bogaciła się przez setki lat. Budował zamki, fundował klasztory, a w Jerozolimie założył zakon Rycerzy od Gwoździ Chrystusa.

fot. darlowko.pl
fot. darlowko.pl

Po utraceniu władzy w Skandynawii, napadał na statki kupieckie. Ostatni Wiking Bałtyku u schyłku swojego życie mieszkał na zamku w Darłowie, gdzie prężnie go rozbudowywał. Został pochowany w darłowskim Kościele Mariackim. Późniejsi władcy duńscy, czynili starania o odzyskanie skarbów wywiezionych przez Eryka Pomorskiego, bezskutecznie. Co się stało ze skarbem? Tego do dziś nie wiadomo.

Senator Kazimierz Kleina i Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa, składająkwiaty na grobie króla Eryka Pomorskiego / fot. nadesłane
Senator Kazimierz Kleina i Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa, składająkwiaty na grobie króla Eryka Pomorskiego / fot. nadesłane

Objęcie władzy w Skandynawii

Eryk urodził się na zamku w Darłowie w 1382 roku. Na chrzcie otrzymał tradycyjne imię Gryfitów, Bogusław. Królowa Norwegii Małgorzata I usynowiła Eryka, by w 1389 roku został uznany za króla Norwegii, a w 1396 roku został królem Danii i Szwecji. Władzę w imieniu Eryka sprawowała Małgorzata. W następstwie dalszych zabiegów Małgorzata, Eryk został koronowany na władcę unii, rozumianej jako Królewskiej Wspólnoty Trzech Królestw.

Rządy w Skandynawii

Eryk zreorganizował swoją kancelarię, rozbudował Kopenhagę. Jednak skupił się tylko na sprawach duńskich, co doprowadzało do niezadowolenia ze strony możnych z Norwegii i Szwecji. Na dodatek obsadzał stanowiska w Norwegii i Szwecji Duńczykami lub Niemcami z Pomorza. Do zbliżenia polsko-duńskiego doszło podczas soboru w Konstancji. Eryk musiał szukać sojusznika w Polsce dla przeciwwagi zakonu Krzyżackiego, który był największym zagrożeniem na Morzu Bałtyckim. 4 lata później Eryk zawarł sojusz z zakonem krzyżackim na wypadek wojny z Polska, co było tego przyczyną, do dziś nie wiadomo.

Kres rządów w Trzech Królestwach

W 1429 roku król by pokryć koszty wojny z Holsztynem i Hanzą nałożył duże cła na statki przepływające przez duńskie cieśniny Sundu, by później podwyższyć podatki w całym królestwie. Doszło do znacznego pogorszenia się sytuacji ekonomicznej, a w konsekwencji do buntu pod wodzą Engelbrekta Engelbrektssona. Na mocy ugody, doszło do postanowienia, że odtąd unia ma być związkiem trzech suwerennych państw, rządzonych przez własne rady. Eryk złamał ugodę, a gdy duńska rada nie zgodziła się na uznanie Bogusława IX następcą Eryka, to rada szwedzka powołała na regenta królestwa Knutssona Bonde. Wybuchło powstanie w Danii, co w efekcie rady trzech królestw podjęły decyzję o detronizacji Eryka.

Ślub z pokojówką zmarłej żony

Po śmierci swojej żony Filipiny, król Eryk wdał się w romans z pokojówką swojej zmarłej żony Cecylią. Doprowadziło to do wzburzenia wśród poddanych. Eryk zamieszkał z nią na zamku w Darłowie, a po 1439 roku zawarł związek morganatyczny.

Pokonany Eryk wraca na Pomorze

Eryk nie podjął żadnych prób, by odzyskać utracone ziemie. Objął władzę w Księstwie Słupskim po swoim stryjecznym bracie księciu Bogusławie IX. Pilnował spraw rodzinnych i doprowadził do małżeństwa jedynej córki Bogusława IX – Zofii z księciem Erykiem II. Eryk Pomorskie przed śmiercią przekazał swój skarb Zofii i Erykowi II.

Fragment nagrobku Eryka Pomorskiego / fot. GK
Fragment nagrobku Eryka Pomorskiego / fot. GK

Bibliografia:

 • Zygmunt Boras, Książęta Pomorza Zachodniego, Poznań 1996.

6 KOMENTARZE

 1. No nie do końca Polak ;) Trzeba pamiętać, że w tamtych czasach Pomorze było suwerennym księstwem, które wchodziło w skład Świętego Cesarstwa :) Tak, więc bardziej był Niemcem, lub Skandynawem jeśli można się uprzeć niż Polakiem :)

 2. ’Polak potrafi”, ale tylko… w swojej parafii. Kaszubi potrafią więcej, jak np. kontrowersyjny książę Bogusław, z kaszubskiej dynastii Gryfitów, zwany później, na użytek Skandynawii, Erykiem, pod opieką duńskiej królowej Małgorzaty. Późniejszy król trzech państw skandynawskich, przyjaźnie nastawiony do Polski, a wrogo do Krzyżaków, co wcale nie dziwi, biorąc pod uwagę to, że Gryfici byli przedstawicielami Słowian Nadbałtyckich i należeli podobnie, jak Polacy, do zachodniej grupy lechickiej. To wszystko warto wziąć pod uwagę, gdyż mieliśmy do czynienia z wybitnym człowiekiem średniowiecza, wykształconym i dalekowzrocznym.

 3. Dalekowzroczność to mu się skończyła jeszcze za życia. Został rabusiem. Niemieckim? Pewnie sam ni wiedział jakim.

 4. CU ZA WSPANIALY KROL
  TAKI PRZYDALBY SIE NAM DZISIAJ Z PEWNOSCIA

 5. KOCHAM KASZUBY!!!
  KASZUBY SA PRZEPIEKNE,
  NIEZAPOMNIANE!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.