UM Lębork

Lęborskie Dni Jakubowe 2014 upłynęły w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów i starego dobrego bluesa. W upalnym lipcowym słońcu mieszkańcy miasta i turyści zachwycali się licznymi jarmarkowymi atrakcjami.

UM Lębork
UM Lębork

Był więc średniowieczny Jarmark, odpust, liczne stoiska handlowe ze starociami, rzemiosłem artystycznym, regionalnym chlebem, wędliną i napitkiem. Święto Miasta to także koncerty, występy teatrów ulicznych oraz wiele towarzyszących imprez sportowych. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.

Środa, 23 lipca 2014
Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od spotkania Proboszczów (kustoszy) oraz Parafian z Parafii Św. Jakuba Ap. z Polski z okazji 800. rocznicy pielgrzymki Św. Franciszka z Asyżu do Santiago de Compostela. Po uroczystej Mszy Św. przy Sanktuarium Św. Jakuba Ap. odbył się Piknik „Franciszkański”.

Czwartek, 24 lipca 2014
O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Apostoła. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne i Modlitwa Śpiewami z Taizé.

Piątek, 25 lipca 2014
Tradycją Święta Miasta jest uroczyste spotkanie Radnych Rady Miejskiej w Lęborku. W jego trakcie Burmistrz Lęborka podpisał list intencyjny o współpracy pomiędzy Miastem Lębork a Fundacją Marka Kamińskiego w sprawie wspólnego popularyzowania pielgrzymowania Pomorską Drogą św. Jakuba w ramach realizowanego przez Fundację projektu „ODYSEJA. Człowiek w poszukiwaniu wartości”.
W uroczystości uczestniczyła delegacja zaprzyjaźnionego z Lęborkiem miasta Wołkowysk na Białorusi oraz delegacja władz samorządowych z Brzeska.
Zebrani obejrzeli także film „Lębork – 25 lat Wolności i Demokracji oraz 10 lat członkowstwa w Unii Europejskiej” pokazujący zmiany jakie zaszły w mieście w ostatnich latach.

Po uroczystym spotkaniu oficjalnie otworzono most na ul. Waryńskiego na którym od dziesiątek lat odbywał się tylko ruch pieszy. Po gruntownym remoncie most jest przejezdny dla pojazdów o tonażu do 3,5 tony i znacznie poprawił komunikację w rejonie śródmieścia.

Jeszcze tego samego dnia na scenie na Placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona VIII Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. Oprócz naszych zespołów: „Levino” i „Ziemia Lęborska”, wystąpił polsko-ukraiński „Świtanok”, „Łoniowiacy” z powiatu brzeskiego, a także goście z zagranicy: „14 Oktobar” z Serbii oraz „Mezoszilas” z Węgier.

W wieży sanktuarium św. Jakuba Ap. otwarto wystawę „Walka dobra ze złem”. Na etnograficznej wystawie prezentowane były rzeźby, obrazy olejne i malowane na szkle anioły i diabły. Inspiracją dla twórców ludowych była tradycja kościelna jak i wierzenia ludowe. Wystawa zostanie przeniesiona do piwnic Muzeum, gdzie czynna będzie do 30 września br.

Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół Amarena Rockers. Dzień zakończył „Spacer z duchami”, czyli nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań.

Sobota 26 lipca 2014
Rankiem już tradycyjnie na pielgrzymkę rowerową do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło kilkudziesięciu rowerzystów.

Plac Pokoju i ul. Staromiejską wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, wytworami sztuki ludowej czy gastronomią w tym także tą regionalną.

Od rana w namiocie przy scenie trwała rejestracja uczestników 8. Międzynarodowego Zlotu Jakubów.

Przez trzy dni w centrum miasta Jarmark żył „Ożywioną Staromiejską” organizowaną przez Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. W jej ramach na głównym deptaku miasta trwały wydarzenia dla dzieci. Staromiejską  maszerowali perkusiści z grupy TREMOLO, przechodniów zabawiali trębacze i zespoły ludowe. Dla najmłodszych było malowanie twarzy i konkursy plastyczne oraz spektakle  Teatru Ulicznego „Psoty kłopoty” i „Czarodziejska rybka”. Z kolei Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała kiermasz książki i animacje dla dzieci. Wielką atrakcją dla najmłodszych była nowa fontanna wbudowana w nawierzchnię placu Pokoju.

Na Placu Pokoju w południe zainstalował się duży czerwony autobus akcji „Oddaj krew – uratuj życie”. Organizatorem akcji oddawania krwi w mobilnym punkcie było Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku a inicjatorami akcji kluby motocyklowe z Lęborka Motolegion i Right Riders.

W cieniu Sanktuarium św. Jakuba rozścielił się Jarmark św. Jakuba Apostoła przygotowany przez rycerzy z Hufca Przedniego Wójtostwa Lębork oraz inne bractwa z Polski. W ramach „Smaków Średniowiecza” można było  skosztować potraw wywodzących się z dawnych czasów, wziąć udział w Festiwalu Rzemiosł Dawnych i dotknąć zawodów i rzemiosł sprzed kilkuset lat oraz spróbować swoich sił jako szewc, kowal czy średniowieczny artysta. Chętni mogli przetestować swoje umiejętności w strzelaniu z łuku czy w walce na miecze, a na końcu poznać możliwości średniowiecznych artylerzystów  podczas prezentacji broni czarnoprochowej.

W tym samym czasie w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym miłośnicy Baśki rozgrywali karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”.

Na scenie trwały występy i koncerty. Z programem Folk music group zagrał zespół „Focus”, a z koncertem „Piosenka jest dobra na wszystko” wystąpiła grupa Hals.

Wiele emocji sportowych przyniósł XIV Uliczny Bieg św. Jakuba. Bieg ukończyło 329 biegaczy. Wśród mężczyzn tryumfował Emil Dobrowolski z LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża (30:50), a wśród kobiet zwyciężyła Kamila Pobłocka UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork (37:54). Najlepszym zawodnikiem z Lęborka okazał się dziewiąty w klasyfikacji generalnej Oskar Przysiężny z LKB im. Braci Petk.

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest Msza św. z kaszubską liturgią słowa. W tym roku miała ona wyjątkowa oprawę. Do Sanktuarium św. Jakuba Ap. przybyło wiele delegacji z pocztami sztandarowymi.

Ważnym wieczornym wydarzeniem był finał 8. Międzynarodowego Zlotu Jakubów. W tym roku na Zlocie zameldowało się 222 Jakubów (10 więcej niż rok temu) w tym Jakub z Czech. Atrakcją Zlotu była Jakubowa Gra Miejska przygotowana przez Urząd Miejski i Młodzieżową Radę Miasta. Polegała ona na znalezieniu umieszczonych na mapie pięciu punktów i odpowiedzenie na szereg pytań dotyczących Lęborka.
Najmłodszym uczestnikiem Zlotu został miesięczny Jakub Żuchowski z Lęborka. Tytuł najstarszego Jakuba Zlotu przyznano 36-letniemu Jakubowi Rutkiewiczowi z Runowa. Kulminacją Zlotu było losowanie cennych nagród. Były więc rowery, tablety, MP4 i inne cenne upominki. Wszystkie te nagrody ufundowane zostały przez Burmistrza Lęborka i licznych sponsorów. Finał zakończyło wspólne odśpiewanie Hymnu Zlotu z zespołem Mayoness.

Wieczorem widzów zabawiał zespół muzyczny „VINTAGE”, a gwiazdą wieczoru był trwający ponad 2 godziny koncert legendarnej grupy „DŻEM”.

Niedziela 27 lipca 2014
Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Po Mszy pieszo, konno i wozami taborowymi do Świecina na inscenizację bitwy z 1462 roku wyruszyli żegnani przez mieszkańców Lęborka rycerze.

W tym samym czasie przed Sanktuarium trwał koncert muzyki chrześcijańskiej Communio „Franciszkanie dzieciom” z udziałem zespołów „Pokój i dobro” oraz „Propaganda Dei”.

O godz. 14 pod scenę główną przybył rzymski Legio X. Grupą rekonstrukcyjną oddziału rzymskich legionistów spod lęborskiego Oskowa dowodził Wiesław Formela, który fachowo omówił ze sceny historię, wyposażenie i zasady obowiązujące w Legio X.

Kolejka chętnych ustawiła się pod budynkiem Informacji Turystycznej „Brama Kaszubskiego Pierścienia”. Był to znak do rozpoczęcia promocji Kalendarza Lęborka na rok 2015. Ponumerowane kolejno sto kalendarzy z podpisem autora trafiło do mieszkańców i turystów.

„Wybierz Lębork” to nazwa pleneru malarskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK” w Lęborku. W tym roku podtytułem pleneru był „Lębork nocą”. Efektem trzydniowej artystycznej ekspresji 27 artystów nieprofesjonalnych z całego kraju było 28 prac. Obecnie wystawa prezentowana będzie do końca wakacji w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku. Później odwiedzi Klub Garnizonowy w Siemirowicach i Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej.

Po południu sceną zawładnęły ponownie zespołu ludowe. Dołączyły do nich kaszubskie „Bazuny” z Żukowa.

Gwiazdą muzycznej niedzieli był wieczorny koncert Maleo Regae Rocekrs Dariusza Malejonka poprzedzony godzinnym występem „Propaganda Dei”.

Do zobaczenia za rok, na Lęborskich Dniach Jakubowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.