fot. Michał Sałata

Gmina Wicko już po raz szósty obchodziła swoje święto. W tym roku Święto Gminy Wicko trwało tylko dwa dni jednak atrakcji z pewnością nie brakowało.

fot. Michał Sałata
fot. Michał Sałata

Obchody rozpoczęły się w piątek (18 lipca) od uroczystego podpisania porozumienia partnerskiego pomiędzy gminą Wicko a belgijską gminą Zonnebeke na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wicku. Wystąpił również zespół wokalny Rapsodia pod kierownictwem Pani Elżbiety Mart.

Po części oficjalnej rozpoczęła się impreza plenerowa przed Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Wicku. Wspólne biesiadowanie zapoczątkował występ kieleckiego kabaretu – Czwarta Fala. Subtelnie dobrane żarty oraz ciągły kontakt z publicznością stanowiły przepis na udany wieczór. Ponadto na scenie wystąpiły zespoły młodzieżowe działające przy placówce Kultury w Wicku oraz zespół pieśni i tańca „Piecuchy” z zaprzyjaźnionej gminy Nawojowa. Bogaty warsztat wokalny zaprezentowała laureatka tegorocznej edycji konkursu „Talenty Naszej Gminy” – Marta Baar a po niej zespół Armada w piosence morskiej „10 w skali Beauforta”.

Na parkingu szkolnym tuż obok GOKiSu rozłożyło się miasteczko edukacyjne. Dmuchańce, samochody sterowane radiem, gitara elektryczna, wielkie bańki mydlane czy turniej w piłkę nożną na konsoli Playstation to tylko niektóre rozrywki, z których najmłodsi mogli korzystać bezpłatnie tego dnia. Na zakończenie piątkowego wieczora wystąpił z muzyką na żywo Kordian Cieślik – artysta muzyczny, znany z takich przebojów Disco Polo jak „Przytul mnie” czy „Sposób na laski”.

Sobota rozpoczęła się tradycyjnie już o godzinie 12.00 rejestracją czarownic oraz własnoręcznie zbudowanych pojazdów przed Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Wicku. Przy kamieniu granicznym, na którym według pradawnych wierzeń ciąży klątwa, odczytano legendarną opowieść o czarownicach, które niegdyś zamieszkiwały tereny między Wickiem a Charbrowem. Następnie w rytmie utworu o czarownicach zaśpiewanej przez Dominikę Staniecką wyruszyła barwna parada przebierańców w kierunku stadionu w Charbrowie gdzie na wszystkich czekał już prowadzący Krzysztof Skiba, leader zespołu Big Cyc. Tam po zaprezentowaniu się poszczególnych grup nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy przez wójta gminy Wicko – Dariusza Waleśkiewicza.

– Podoba mi się to, że dzieciaki i dorośli mają dystans do siebie, że jak przychodzi ten dzień i można się bawić. Nie wstydzą się tego, że się przebiorą. To jest fantastyczne. – mówi Dariusz Waleśkiewicz, wójt gminy Wicko.

– Polacy to są tacy ludzie, któych nie zawsze da się przekonać, aby się jakoś fantazyjnie przebrali […] Wydaje mi się, że gmina Wicko pozytywnie wyróżnia się na tle wielu innych smutnych gmin. Jest to gmina ewidentnie z poczuciem humoru. – mówi Krzysztof Skiba, leader zespołu Big Cyc.

W paradzie mogliśmy zobaczyć wiele postaci bajkowych, m.in. Królewnę Śnieżkę ze świtą siedmiu krasnoludków, Jasia i Małgosię, Czerwonego Kapturka oraz całą gromadkę różnego typu postaci z znanych z wierszy Jana Brzechwy. Przed sceną zaprezentowały się mażoretki Orkiestry Dętej – Ziemia Lęborska pod kierownictwem Wiesławy Wojciechowicz oraz cheerleaderki gminy Wicko.

Po prezentacji komisja jurorska przystąpiła do wyboru i nagrodzenia najciekawszych strojów czarownicy w kilku konkursowych kategoriach. Bezkonkurencyjna w najstarszej kategorii okazała się Anna Suchodolska, która zauroczyła jury swoim pięknym uśmiechem oraz własnoręcznie wykonanym strojem. W najmłodszej grupie zwyciężyła Zuzanna Wicka a w kategorii „szalona czarownica” – Alicja Wolańska.

– Bardzo mi się podoba. Już w tamtym roku chciałam wystąpić, jednak się wstydziłam. Impreza jest naprawdę fajna […] Tylko przyjeżdżać do Wicka. – mówi Anna Suchodolska, czarownica Dni Gminy Wicko 2014.

Nieodłącznym elementem tej imprezy już od wielu lat jest wioska czarownic gdzie mogliśmy otrzymać pamiątkowy paszport, skosztować magicznych eliksirów oraz zgłębić zagadki jakie niesie ze sobą przyszłość. Dużą popularnością cieszył się przygotowany dla najmłodszych dmuchany plac zabaw, którego fundatorem była firma Lane Energy Poland.

Wieczorem odbył się niezwykły koncert zespołu ABBA SHOW wykonujący covery szwedzkiego zespołu Abba. Ponadto na deser wystąpiła grupa Cheri Ladies, w skład której wchodzą trzy nadzwyczajne dziewczyny, które mają wyjątkowy kontakt z publicznością i potrafią poderwać każdego do wspólnej zabawy. Zwieńczeniem obchodów Dni Gminy Wicko było widowisko przygotowane przez Teatr Młodych Gotów wraz z pokazem ognia i pokazem fajerwerków. Po nim zabawa trwała do białego rana przy muzyce z DJ’em. Pragniemy serdecznie podziękować naszym sponsorom, a są nimi:  Lane Energy Poland,  Bank Spółdzielczy w Łebie,  TAURON Ekoenergia spółka z o.o.,  Kwiaciarnia „Agnes”,  Konrad Chmiel,  Mariusz Baar,  Andrzej Strześniewski PWH MIKRON,  Łeba Park,  Sea Park.

Tekst oraz zdjęcia: Michał Sałata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.