fot. wikipedia

W tym roku przypada 70. rocznica Powstania Warszawskiego. Z tej okazji grupa wolontariuszy Każde Dobre Serce Słupsk zorganizowała spotkanie z uczestniczką tamtych wydarzeń Barbarą Kropielnicką.

Barbara Kropielnicka / fot. nadesłane
Barbara Kropielnicka / fot. nadesłane

Barbara Kropielnicka ps. „Długowłosa” w wieku 12 lat wzięła udział w powstaniu jako wolontariuszka Batalionu „Zośka”. Do dziś pamięta dokładnie wydarzenia z tamtego okresu. Wędrówka kanałami, masowe egzekucje ludności oraz niszczejące miasto to najbardziej utkwiło w pomięci uczestniczce powstania.

– Służba w grupie sanitarnej weszła we mnie w tym czasie kiedy nas prowadzono z kina „Uciech” na ul. Złotej podziemiami do domu. Spotkałam wtedy krwawiących ludzi, więc trzeba było opatrzyć rannych. Pamiętam jak byłam w Szkole Podstawowej na Rakowie. Tam nas wyprowadzono na egzekucję. Nie wiem dlaczego Niemcy nam, dzieciom to zrobili. Patrzyliśmy na egzekucję, a trauma została do dziś – wspomina Barbara Kropielnicka, sanitariuszka Batalionu „Zośka”.

– Pani Barbara, uczestniczka Klubu Aktywności i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych brała udział w powstaniu mając zaledwie 12 lat. Spotkanie miało na celu pokazanie słupskiej młodzieży czym jest patriotyzm – mówił Przemysław Kaca, członek grupy wolontariuszy Każde Dobre Serce Słupsk

Batalion „Zośka”

Utworzony w sierpniu 1943 roku. Nazwa „Zośka” pochodzi od postaci Tadeusza Zawadzkiego, dowódcy warszawskich grup szturmowych. W czasie powstania jako jedyny batalion przebił się do śródmieścia. Batalion w znacznej większości składał się z podchorążych. W brawurowym ataku kampania „Rudy” zdobyła warszawski obóz koncentracyjny, za co została uznana przez dowództwo AK najlepszą załogą w walczącej Warszawie. Za walki w powstaniu gen. Kazimierz Sosnkowski, Naczelny Wódz odznaczył Batalion Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.