gdynia.pl

Gdynia po raz szósty w historii ugości flotę wielkich żaglowców. Sierpniowa impreza upamiętni 40-rocznicę historycznej Operacji Żagiel – pierwszego zlotu żaglowców, który odbył się w tej części Europy. 

gdynia.pl
gdynia.pl

Największy żeglarski spektakl tego roku pod nazwą Operacja Żagle Gdyni odbywać się będzie między 15 a 18 sierpnia. W gdyńskim basenie na cztery dni wyrośnie las masztów. Organizatorom udało się zaprosić 7 dużych jednostek, które odwiedziły Gdynię 40 lat temu. Przy gdyńskich nabrzeżach ponownie zacumują takie jednostki, jak rosyjski Kruzenshtern, szwedzki Falken, niemiecki Seute Deern oraz nasze – Zawisza Czarny i Generał Zaruski. Francuski szkuner Etoile specjalnie po to by wziąć udział w imprezie przypłynie na Bałtyk pierwszy raz od 1974 roku. Jak podkreśla koordynator Operacji Żagle Gdyni Joanna Zielińska, ciekawostką będzie niemiecka brygantyna Greif, która czterdzieści lat temu wystąpiła w Gdyni jako Wilhelm Pieck, ale wówczas była żaglowcem z NRD.

Niestety nie wszystkie jednostki, które brały udział w Operacji Żagiel pojawią się w sierpniu w Gdyni. Niektórych nie ma już w czynnej służbie, a nas przykład jacht Otago spoczywa od lat na dnie.

Z uwagi na okrągłą, 40. rocznicę Operacji Żagiel do Gdyni przybędą również żaglowce, których w 1974 roku tu nie było. Przede wszystkim rosyjski Sedov, największy żaglowiec świata, a także replika fregaty cara Piotra I – Shandart oraz brat bliźniak Daru Młodzieży – Mir. Jako pierwszy żaglowiec z kraju Henryka Żeglarza zawinie do Polski również portugalski czteromasztowiec Santa Maria Manuela. Ze Szwecji przypłynie dwumasztowy Tre Kronor af Stockholm, Litwę reprezentować będzie Brabander, Łotwę Palsa, a reprezentację żaglowców niemieckich, oprócz wspomnianych Seute Deern i Greifa, uzupełni 50-metrowy Roald Amundsen.

Ponadto w Gdyni zacumują prawie wszystkie największe polskie żaglowce: Dar Młodzieży, Pogoria, Fryderyk Chopin, Iskra II, Zawisza Czarny i Generał Zaruski. W honorowej roli wystąpi statek-muzeum Dar Pomorza, którego zwycięstwo w regatach The Cutty Sark Tall Ships Races 1972 otworzyło Gdyni drogę do organizacji Operacji Żagiel dwa lata później. Specjalnie na czas zlotu, biała fregata zostanie przeholowana na dawne miejsce bliżej wyjścia z portu, tak, by mogła znów stanąć obok swojego następcy – Daru Młodzieży. Dwie gdyńskie fregaty obok siebie będą podkreśleniem ciągłości morskiego szkolenia w Gdyni.

Podczas Operacji Żagle Gdyni żaglowce będzie można zwiedzać, a na niektórych, popłynąć w dwugodzinny rejs. Dotyczy to mniejszych jednostek, których wyjście z portu nie wymaga holowników i skomplikowanej logistyki. Bilety będzie można nabyć przed imprezą za pośrednictwem strony internetowej Operacji Żagle Gdyni.

Kulminacją czterodniowego święta żeglarstwa będzie parada żagli – 18 sierpnia. Tym razem, odbędzie się po południu. Jednostki zaczną wychodzić z portu od godz. 16.00, a około godz. 18 pokażą się gdyńskiej publiczności pod żaglami w szyku paradnym. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.