fot. Katedra Wawelska

Długo, bardzo długo. Dzwon wykonany przez mistrza ludwisarni z Norymbergi Hansa Behama w 1520 roku do dziś jest jednym z największych dzwonów w kraju i waży 12 ton i 600 kg. Przewyższa go tylko dzwon „Maryja Bogurodzica” w Licheniu, który waży 15 ton.

fot. Katedra Wawelska
fot. Katedra Wawelska

Historia

Ufundowany przez Zygmunta I Starego i nazwany jego imieniem. Na wieży umieszczono go 9 lipca 1521 roku. Po raz pierwszy Kraków usłyszał jego głos 13 lipca. Jak głosi legenda dzwon miał zostać odlany z armat zdobytych w bitwie pod Obertynem, jednak bitwa rozegrała się dopiero 10 lat później. Według Józefa Szaniawskiego dzwon mógł zostać odlany z armat zdobytych w bitwie pod Orszą. Ta wersja wydaję się być bardziej prawdopodobna ze względu na datę bitwy – 1514r. W XIX wieku serce Zygmunta pękało trzykrotnie. W 2000 roku serce pękło raz jeszcze. Zastąpione je wtedy nowym, a stare można podziwiać przy wejściu na Wieżę Zygmuntowską.

Kiedy biję Dzwon Zygmunta?

Współcześnie dzwon biję w najważniejsze święta kościelne i państwowe. Oprócz tego dzwon bije w ważnych wydarzeniach dla Krakowa i Polski, w ostatnich latach między innymi: po wyborze Jana Pawła II na stolicę Piotrową, z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz z okazji 650. rocznicy powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dzwonnicy

Do obsługi tak ogromnego dzwonu potrzeba od 8 do 12 ludzi. Co najważniejsze przywilej bicie w dzwon posiada wąska grupa 35 osób, w większości są członkami Bractwa Dzwonników Wawelskich. Zgodnie z tradycją, król Zygmunt I Stary nadał przywilej dzwonnikom w postaci odpłatnej pracy. Obecnie podzwonne wypłaca dzwonnikom kapituła katedralna.

Źródło: strona internetowa Katedry Wawelskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.