Zespół One Future / fot. Julia Nowak

28 czerwca 2014 roku w Amfiteatrze przy Gminnym Centrum Kultury w Cewicach odbył się „Przegląd muzycznych zespołów i kapel garażowych” zorganizowany przez lokalny oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego.

Zespół One Future / fot. Julia Nowak
Zespół One Future / fot. Julia Nowak

Celem konkursu była prezentacja solistów, amatorskich grup, zespołów muzycznych potocznie nazywanych „garażowymi” wykonujących utwory własne i covery w języku polskim, angielskim kaszubskim czy ukraińskim, które nie mają możliwości finansowych, organizacyjnych zaprezentowania swego dorobku i talentu. Podstawowym warunkiem uczestnictwa kandydatów w eliminacjach był brak nagranej i wydanej płyty długogrającej przez zespoły muzyczne, solistów wraz z zespołem lub solistów. Przegląd poprowadzili Dominika Bardowska dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Cewicach i Adam Nowak prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Cewicach. Wielką furorę zrobiło intro zespołu Mescalirium, wykonane w języku kaszubskim.

Na deskach amfiteatru przy GCK w Cewicach ostatecznie zaprezentowało się 12 wykonawców: Mescalirium, Percepcja, One Future, Wsio oki, Black Balloon, Herbal Infusion, Target, Bloodsplash, Street BANDa, Lucyna Wodzyńska, Łuneckas oraz Interior Division.

Każdy z zakwalifikowanych wykonawców wykonał krótki 15 minutowy koncert, na który składały się trzy utwory własne, covery. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, a publiczność mogła usłyszeć wykonawców prezentujących różne nieraz bardzo odległe od siebie style muzyczne.

Po około pięciogodzinnych przesłuchaniach jury w składzie:

Przewodniczący – Arkadiusz Wilman – (dziennikarz redakcji muzycznej Polskiego Radia Koszalin związany z tą rozgłośnią już od 5 lat. Pierwsze radiowe kroki stawiał jeszcze w liceum. Jeden z koordynatorów Bałtyk Festiwal w Darłowie, corocznej imprezy stwarzającej możliwość muzycznej prezentacji wykonawcom z całej Polski. Pasjonat nowych brzmień i nowych technologii. Prowadzi trzy autorskie audycje na antenie Radia Koszalin), któremu pomagali – Renata Boniecka – (absolwent Instytutu Muzyki w Słupsku, laureatka wielu festiwali wokalnych, chórzystka Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, wokalistka rozrywkowego zespołu Synkopa) i Paweł Słoniec – (pianista; absolwent Instytutu Muzyki w Słupsku, aranżer muzyczny, laureat wielu festiwali muzycznych, uczestnik warsztatów muzycznych (między innymi ,,warsztatów jazzowych z prof. Dariuszem Terefenko z Akademii Jazzu w Rochester w USA), pianista studenckiego Big Bandu w Słupsku, główny aranżer i pianista zespołu Synkopa) i długiej aczkolwiek zgodnej naradzie wyłoniła laureatów.

Grand Prix i Nagrodę Główną przeglądu udział w 15 godzinnej sesji nagraniowej w studiu (do wykorzystania do 31.12.2014), którą ufundowało Radio Koszalin przyznano Zespołowi One Future.

Drugie miejsce i Nagroda Burmistrza Miasta Lęborka przypadła Zespołowi Bloodsplash. Kolejne trzecie miejsce i Nagrodę ufundowaną przez Samorząd Powiatu Lęborskiego zdobył Zespół Target.

Przyznano dwie nagrody specjalne: Wójta Gminy Cewice Jerzego Pernala dla wykonawcy z terenu gminy Cewice, którą otrzymał Zespół Łuneckas oraz Dyrektora GCK w Cewicach, którą zdobył Zespół Street BANDAa.

Wszyscy wykonawcy biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki wykonane według projektu Oskara Głogowskiego.

Po ceremonii rozdania nagród wystąpił Zespół Synkopa z koncertem „Po kaszubsku śpiewać każdy może”, który zagrał popularne utwory w kaszubskiej aranżacji. Uczestnicy mogli posłuchać takich popularnych utworów jak „Szła dzieweczka”, „Jacht R&R”, „Cinda dy”, „Wele, wele wetka”, „Mój tata kupił kłeza”,   – wszystkie oczywiście w języku kaszubskim. Koncert był częścią projektu pn. „Rozwój języka kaszubskiego w powiecie lęborskim”, realizowanego dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji przez oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Cewicach.

Na terenie wokół amfiteatru w czasie trwania zmagań muzyczny trwał zorganizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „ARKANA” z Cewic festyn pokoleniowy podczas, którego każdy mógł znaleźć coś dla ciała i ducha.

fot. Julia Nowak / GCK Cewice

Organizatorami konkursu byli głównym: Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie Oddział w Cewicach; wspierającymi: GCK w Cewicach, Gmina Cewice, Powiat Lęborski, Stowarzyszenie Młodzież, Muzyka, Morze.

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu i dotacji: Ministra Administracji i Cyfryzacji, Gminy Cewice, Powiatu Lęborskiego. Nagrody ufundowali: Radio Koszalin, Samorząd Powiatu Lęborskiego, Wójt Gminy Cewice, Burmistrz Miasta Lębork, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Cewicach. Patronat medialny: Radio Koszalin, Radio Słupsk, Gaztakaszubska.pl. Serdeczne podziękowania dla sponsorów, członków Jury, akustyków – Cezarego Reinert i Oskara Głogowskiego, Pań z KGW „Arkana” w Cewicach, członków ZKP o/Cewice, członków Stowarzyszenia „Młodzież, Muzyka, Morze”, pracowników Gminy Cewice i GCK w Cewicach za pomoc przy organizacji i realizacji przedsięwzięcia.

Gorąco dziękujemy wszystkim wykonawcom za przybycie, profesjonalne przygotowanie i wykonanie swoich występów.

Mam nadzieję, że zobaczymy się w Cewicach za rok.

Adam Nowak – prezes ZKP o/Cewice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.