Już w najbliższy czwartek rozpocznie się czwarta edycja Festiwalu Filmów Kaszubskich. Pierwszy festiwal odbył się w Małkowie przed trzema laty. Kolejny był już w nowo otwartej restauracji „Mùlk” w Miszewku, i tak jest do dziś.

IMG_0067
Kaszubska literatura – ostatni kadr z filmu „Dërchôj królewiónko”.

Podczas pierwszej projekcji pokazane zostaną trzy obrazy. Pierwszy to fragment programu „Rodnô Zemia”, w którym pokazano reportaż z nadania imienia pisarza i poety kaszubskiego Jana Trepczyka szkole podstawowej w Miszewie. Temat związany jest z X-tą rocznicą nadania imienia, którą uroczyście obchodzono w połowie czerwca br.

W związku z postacią Trepczyka – autora m.in. dużego słownika polsko-kaszubskiego, pokazany też zostanie dokumentalny film „Słowniki kaszubskie” zrealizowany w ubiegłym roku przez Magdalenę Kropidłowską. Czwartkowy wieczór zamknie – również ubiegłoroczny – film dokumentalny Eugeniusza Pryczkowskiego o literaturze kaszubskiej „Dërchôj królewiónkò”. Film przedstawia 150 lat historii literatury i jej współczesne kierunki rozwoju.

Gościem spotkania będzie Eugeniusz Gołąbek, twórca pięciotomowego „Słownika polsko-kaszubskiego”. Dotychczas ukazały się jego dwa tomy. Gołąbek (Gołąbk) jest też autorem „Kaszëbsczégò słowarza normatiwnégò”, a przede wszystkim znany jest jako tłumacz Nowego Testamentu na język kaszubski i prozaik kaszubski.

festiwal-filmow-kaszubskich

Spotkanie ubarwi muzyka w wykonaniu Mirosława Sobisza z Przodkowa, który również próbuje swych sił w pisaniu piosenek kaszubskich. Natomiast Koło Gospodyń Wiejskich z Pępowa przygotuje specjały kaszubskiej kuchni.

(ep)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.