W Sali rycerskiej słupskiego zamku spotkali się byli działacze Komitetów Obywatelskich „Solidarność” z regionu słupskiego, aby uczcić 25. rocznicę częściowo wolnych wyborów z dnia 4 czerwca. Odbyły się pokazy artystyczne przygotowane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Słupsku oraz otwarto wystawę poświęconą pamięci tamtych czasów, autorstwa Waldemara Michorzewskiego, którą można podziwiać przy ul. Wojska Polskiego.

W części głównej uroczystości senator Kazimierz Kleina oraz Jerzy Lisiecki, były przewodniczący Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Słupsku wręczali przyznane przez Senat dyplomy okolicznościowe osobom, które przyczyniły się w budowaniu demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego, prowadząc kampanię wyborczą „Solidarności” w wyborach do Senatu i Sejmu w czerwcu 1989 roku oraz przyczynili się do odrodzenia samorządu terytorialnego.
– Nam chodziło o wolność, decydowanie wspólnie o losie swojego kraju i uwolnienie się od opieki naszego wschodniego sąsiada – mówił Jerzy Lisiecki, były przewodniczący KO „Solidarność” w Słupsku.
– Ogromnie się cieszę, że te 25 lat nie poszło na marne. Jest mi niezmiernie miło przyznać wszystkim zaangażowanym w tamtym trudnym okresie dyplomy pamiątkowe z Senatu – mówił Kazimierz Kleina, senator RP.
– Byłem przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Ustce. Pamiętam do dzisiaj kampanię wyborczą Henryka Grządzielskiego, Anny Boguckiej-Skowrońskiej oraz Edwarda Mullera. To były piękne chwile – mówił Andrzej Urban, przewodniczący KO „Solidarność” w Ustce.
– Przegraliśmy walkę o pamięć. Mode pokolenie nie czuje, jaka radość towarzyszyła stronie solidarnościowej w 1989 roku – mówiła Anna Bogucka-Skowrońska, była senator z listy KO „Solidarność”.
Uroczystość została zorganizowana przez Muzeum Pomorza Środkowego, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Biuro Senatorskie Kazimierza Kleiny.
Galeria
Fot. Muzeum Pomorza Środkowego