Ale, aby móc dalej procedować w stosunku do posła niezbędne było uchylenie mu immunitetu. Wydawało się, że sprawa jest przesądzona gdyż tylko PiS i jego przybudówki zapowiadali sprzeciw wobec tego wniosku, dla uchwalenia którego potrzebna była bezwzględna większość, czyli 231 głosów. Niestety wszystkie pozostałe kluby, tak mocno deklarujące swój sprzeciw i potrzebę rozliczenia praktyk IV RP, na czele z liderami partii, Tuskiem, Piechocińskim, Palikotem i Millerem, rozsypały się. Nie zapewniły właściwej frekwencji, a wielu spośród ich członków albo wstrzymało się od głosu, albo było przeciwnych temu wnioskowi, albo nie wzięło udziału w głosowaniu pomimo obecności na sali posiedzeń. Okazało się także, że tylko 10 z 460 posłów zapoznało się z materiałami prokuratury. Nie uczynił tego nawet poseł sprawozdawca Paweł Sajak od Palikota.

Czy ci posłowie zostali zastraszeni, a może zaszantażowani? Co więcej, posłowie wywodzący się z klubów, które deklarują potrzebę rozliczenia IV RP, a którzy wsparli Kamińskiego albo unikają odpowiedzi dlaczego tak właśnie się zachowali, albo bardzo mętnie tłumaczą się ze swojego zachowania. Kierownictwa tych klubów nie mają też możliwości dyscyplinowania swoich posłów w sytuacji kiedy sami szefowie partii nie brali udziału w głosowaniu czym dyscyplinę naruszyli.

Sytuacja ta pokazała jak trudno jest o rzetelność i klarowność w polityce. I niby dlaczego miałaby poprawić się jakość stanowionego prawa, miałoby nastąpić zminimalizowanie niekonstytucyjnych rozstrzygnięć w uchwalanych ustawach, miałoby dojść do kilku poważnych rozstrzygnięć chociażby w zakresie planowania przestrzennego, wprowadzenia Euro, polityki energetycznej, ochrony zdrowia czy odbiurokratyzowania gospodarki? Jak tu wierzyć w wyborcze zapowiedzi kandydatów do parlamentu skoro później mamy zachowania takie jak to opisane powyżej? Nie dziwmy się więc, że autorytet Sejmu i Senatu jest tak niski, a frekwencja wyborcza jest coraz mniejsza.

Jan Król, 16.06.2014.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.