fot. Emily May / CC / Flickr

Na ubezpieczenie mieszkania często patrzymy przez pryzmat zagrożenia kradzieżą. Dlatego najczęściej myślimy o nim w związku z wakacyjnym wyjazdem. Tymczasem dobra polisa mieszkaniowa oznacza bardzo szeroką ochronę, przydatną przez cały rok. Przykładami zdarzeń, wyszczególnionych w ubezpieczeniu mieszkania są najczęściej:

  • Ogień
  • Żywioły, w tym powódź
  • Zalanie
  • Kradzież i włamanie
  • Przepięcie
  • Dewastacja
  • Eksplozja

Około 90 proc. zdarzeń związanych z ubezpieczeniem mieszkań dotyczy zalania. Widać więc wyraźnie, że nie warto wiązać polisy mieszkaniowej wyłącznie z wyjazdem na wakacje. Zalanie może się niestety zdarzyć codziennie, np. gdy jesteśmy w pracy.

Ubezpieczeniem może być objęty sam budynek, jak również niemal wszystko to, co mamy w mieszkaniu. Niemal, ponieważ w standardowej umowie ubezpieczenia często wyłączone z ochrony są np. dzieła sztuki lub złoto. Jest oczywiście możliwe ubezpieczenie tego typu dóbr, ale wymaga to osobnej umowy z zakładem ubezpieczeń na indywidualnych warunkach.

fot.  Emily May / CC / Flickr
fot. Emily May / CC / Flickr

Szczegółową procedurę zgłaszania szkody mamy opisaną w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Koniecznie trzeba się z nią zapoznać jeszcze przed podpisaniem umowy ubezpieczenia.

Kwestią budzącą wiele pytań, m.in. podczas ataków różnego rodzaju żywiołów, jest wycena strat, związanych np. z przejściem powodzi czy silnym wiatrem. Najczęściej spotykaną metodą wyceny strat jest wartość rynkowa zniszczonych przedmiotów. Oznacza to, że ubezpieczyciel zapłaci np. za zniszczony dach dokładnie tyle, ile wart był on w momencie zniszczenia. Nie powinno zatem dziwić, że np. szkody w nieremontowanych od kilkudziesięciu lat dachach (co jest niestety dość często spotykane przy szkodach żywiołowych) wyceniane są znacznie niżej, niż dzisiejsze ceny materiałów budowlanych.

Warto pamiętać, że istnieje możliwość wykupienia takiego wariantu ubezpieczenia, w którym straty wyceniane są w oparciu o tzw. wartość odtworzeniową. Wówczas do wyceny przyjmuje się minimalną wartość, za jaką przy obecnych cenach można odtworzyć zniszczony majątek. Polisą opartą na wartościach odtworzeniowych nie można oczywiście objąć starego i zaniedbanego domu.

Pamiętajmy, że ubezpieczenie nieruchomości nie musi dotyczyć tylko mieszkania. Objąć ochroną można także dom w budowie, obiekty specjalistyczne znajdujące się na posesji (np. szklarnię).

Coraz popularniejsze w Polsce stają się usługi assistance. W przypadku ubezpieczeń mieszkań chodzi najczęściej o możliwość wynajęcia fachowca, np. ślusarza czy hydraulika.

Koszt ubezpieczenia mieszkania średnio nie powinien przekraczać 200-350 zł. Oczywiście wszystko zależy od tego, na jaką kwotę je ubezpieczamy i jak szeroki zakres ubezpieczenia wybraliśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.