W moim przekonaniu bilans ćwierćwiecza wypada wyraźnie pozytywnie. Za mało mówi się jednak o wielkim cennym „darze wolności” z 1989 roku. Niektóre kraje przecież jak np. Chiny i Ukraina zdławiły ruch wolności lub go zmarnowały. Pamiętajmy, że komunizm w Europie upadł nieoczekiwanie i graniczyło to z cudem. Przecież jeszcze w 1987 roku świętowano 70. lecie rewolucji październikowej i w jej konsekwencji zniewolenie 1/3 ludności świata. Bez Jana Pawła II, antykomunistycznej postawy USA (R. Reagan) i W. Brytanii (M. Thatcher) oraz pierestrojki M. Gorbaczowa – nie byłoby to możliwe.

Po naszej polskiej stronie, należy podkreślić, że to „Solidarność” odegrała kluczową role w obaleniu komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej. Dlatego w moim przekonaniu odzyskanie niepodległości i zbudowanie systemu demokratycznego w Polsce – było i jest najważniejsze. Drugim „złotym medalem” było wejście Polski 15 lat temu do NATO i 10 lat temu do Wspólnoty Europejskiej. Trzecim „złotym medalem” 25. lecia jest znaczący wzrost autorytetu i znaczenia Polski w Europie i w świecie.

Z kolei z porażkami nie warto dyskutować, ale trzeba je stale przekuwać na pozytywne dokonania. Jesteśmy bowiem suwerennymi gospodarzami we własnym kraju. Na pewno dar wolności można zawsze lepiej zagospodarować.

Jan Kulas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.