fot. racibo / CC / Panoramio

Studenci zespołu Enactus University of Gdansk z Koła Naukowego Strateg Uniwersytetu Gdańskiego zdobyli tytuł Enactus Poland 2014 National Champion, pokonując podczas konkursu najlepsze zespoły uczelniane w Polsce. W październiku 2014 będą rywalizować o tytuł mistrza świata z zespołami z 39 krajów i tym samym będą reprezentować Polskę podczas światowego finału konkursu – Enactus 2013 World Cup w Pekinie w Chinach.

fot. racibo / CC / Panoramio
fot. racibo / CC / Panoramio

– To wyjątkowe miłe, móc przekazać tak dobrą wiadomość właśnie dzisiaj, 4 czerwca 2014 roku, kiedy Polska świętuje 25-lecie wielkiej przemiany i wolności. Po raz kolejny zwyciężyła studencka pomysłowość i energia. Studenci z Enactusa Uniwersytetu Gdańskiego zmieniając życie naszej lokalnej społeczności na lepsze, znakomicie wykorzystują dany nam czas wolności. To, że zwyciężają w ogólnopolskiej rywalizacji po raz 12, jest ich wielkim sukcese – mówi prof. dr hab. Bernard Lamme, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Enactus to nowa, zmieniona w 2012 roku nazwa programu SIFE – Studenci dla Przedsiębiorczości, w którym studenci Uniwersytetu Gdańskiego zwyciężyli aż 11 razy – jest to zatem 12. zwycięstwo liderów z UG!

W 2014 roku studenci Uniwersytetu Gdańskiego zaprezentowali ponad 60 osobowej grupie sędziów dwa autorskie projekty: Bo Ze Wsi – projekt mający na celu pomoc lokalnym rolnikom oraz producentom zdrowej żywności w sprzedaży ich produktów bez udziału pośredników oraz promowanie zdrowego stylu życia oraz SLOW – Second Life Of Waste (Daj odpadom drugą szansę!)– projekt, promujący ekologiczne zachowania mieszkańców Trójmiasta i pokazujący ekonomiczną wartość odpadów. Oba projekty są z dużym powodzenie realizowane w Trójmieście – w Gdańsku i w Gdyni działają ekologiczne bazary, które mają swoich wiernych klientów, a przetworzone na kołdry i poduszki plastikowe butelki zostały przekazane pomorskim noclegowniom, zaś student z zespołu Enactus UG założył firmę Selectis, która zajmuje się gospodarowaniem odpadami.

– Przez cały rok akademicki ciężko pracowaliśmy nad realizacją naszych projektów, by zaprezentować je podczas finału konkursu Enactus Poland, gdzie rywalizowaliśmy z drużynami innych zespołów z całej Polski. Dzięki naszemu zaangażowaniu oraz efektom naszych projektów udało nam się zwyciężyć, tym samym będziemy mieli możliwość reprezentowania Uniwersytetu Gdańskiego oraz Polski na międzynarodowym konkursie Enactus w Pekinie – mówi Jakub Pszczoła z drużyny Enactus UG.

Opiekunem naukowym Studenckiego Koła Naukowego Strateg jest dr Piotr Wróbel z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Enactus (Enterpreurial, Action, Us) to międzynarodowy program w ramach którego zespoły studenckie uczelni wyższych z całego świata realizują projekty łączące w sobie elementy społeczne, biznesu i ekologii – ich efektem ma być poprawa jakości życia lokalnych społeczności. W realizacji projektów studenci kierują się zasadami etyki i poszukują rozwiązań biznesowych oraz mechanizmów rynkowych, które trwale i skutecznie poprawią  jakość życia wybranych grup społecznych. Działania zespołów Enactus powinny zaowocować zatem np. powstaniem nowych przedsiębiorstw i poprawą sytuacji materialnej lokalnej społeczności. Projekty realizowane są w ciągu całego roku akademickiego pod okiem opiekunów naukowych i doradców biznesowych. W ramach programu spotykają się liderzy gospodarki, przedstawiciele biznesu oraz środowiska naukowego z liderami przyszłości – zdolnymi i aktywnymi studentami. Te trzy grupy dążą wspólnie do pobudzenia przedsiębiorczości oraz aktywizacji zawodowej wybranych środowisk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.