Ołtarz przed 1945 rokiem.

Gimnazjaliści z Katolickich Szkół Niepublicznych w Pruszczu Gdańskim, wraz z profesjonalnym fotografem wykonają w Muzeum Narodowym serię profesjonalnych zdjęć sławnego ołtarza antwerpskiego z kościoła p.w Podwyższenia Krzyża Świętego, który od lat znajduje się w depozycie Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ołtarz przed 1945 rokiem.
Ołtarz przed 1945 rokiem.

Zdjęcia posłużą do stworzenia naturalnej wielkości makiety tego wyjątkowego zabytku, którą będzie można oglądać w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim.

– Pomysł stworzenia naturalnej wielkości ołtarza narodził się dwa lata temu, kiedy trzy panie, Zofia Franciszkiewicz Małgorzata Czarnecka Szafrańska, i Dobrawa Morzyńska, rozpoczęły ponownie starania o przywrócenie obiektu miastu – przypomina Burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Janusz Wróbel. – Walka o ołtarz nadal trwa, a zgoda na zdjęcia także nie była łatwą sprawą.

– Zarząd Muzeum Narodowego w Warszawie nie chciał zgodzić się na zdjęcia, argumentując to miesiącami remontem, brakiem możliwości ekspozycji, czy zagrożeniem uszkodzenia obiektu – mówi Małgorzata Czarnecka Szafrańska. – Teraz mamy przyzwolenie i czym prędzej jedziemy, żeby nic się nie zmieniło. Nikt bowiem nie zrobił dotąd dokładnej dokumentacji fotograficznej zabytku. Ta będzie pierwsza.

Pruszczański ołtarz, znajdujący się od końca wojny w Muzeum Narodowym, to jeden z najbardziej okazałych zabytków malarstwa niderlandzkiego w Polsce. Datowany na 1515 rok, jest przypisywany warsztatowi Colijna de Cotera, mistrza działającego w Brukseli na przełomie XV i XVI wieku. Po 1578 r. zabytek trafił do Pruszcza Gd. do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.