fot. nadesłane

Wanogi (wycieczki) organizowane co roku przez Oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie, cechują się zawsze silnym akcentem kulturowym. Takie założenie przyjęto od początku działania partu, czyli od 12 lat, Oznacza to, że obok podstawowego czynnika, czyli poznawania regionu, członkowie ZKP w Baninie poznają kulturę oraz dorobek intelektualny poznawanych okolic. Starają się też wszędzie promować kulturę kaszubską.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Niemal przez dziesięć kolejnych lat poznawano Kaszuby. Pierwsza dwudniowa wyprawa odbyła się na Pomorze Zachodnie. Odkrywano bogate ślady kaszubskości w Darłowie, Koszalinie, Szczecinie, a nawet w Berlinie. W ubiegłym roku odkrywano bogate ślady obecności zasłużonych Kaszubów na Pomorzu Nadwiślańskim, czyli w Dąbrówce Królewskiej (ks. Alojzy Ptach), Kowalewie Pomorskim (ks. Franciszek Ksawery Okrój), czy w Toruniu (Jan Rompski, Edmund Jonas i wielu innych). Fantastycznym uzupełnieniem była obecność zespołu „Mùlczi” z Miszewa, który dał piękne koncerty w tych miejscach.

Również w bieżącym roku postanowiono dać członkom zespołu możliwość darmowego udziału w wyprawie. Krok ten pozwolił na znakomitą wymianę kulturową z Kurpiami. Zorganizowano piękny wieczór w kwaterze agroturystycznej w Lipinkach.

– W ubiegłym roku byliśmy u was, na Kaszubach. Był to wspaniały pobyt. Poznaliśmy wiele ciekawych miejsc, w których pięknie rozwija się regionalizm kaszubski i nauka języka kaszubskiego. Cieszymy się, że możemy teraz gościć Kaszubów na Kurpiach – podkreślał Mirosław Grzyb – prezes Związku Kurpiów, który wraz z Iwoną Choroszewską-Zyśk ze starostwa ostrołęckiego był głównym organizatorem pobytu.

Najpiękniejsze były występy zespołu, zarówno „Mùlków”, jak i kurpiowskiego, który pokazał rzeczywiście bardzo wysoki kunszt taneczny i wokalny. Wraz z prezentacjami dowcipów oraz solowymi występami wokalnymi, stworzyło to piękny wieczór pełen temperamentu i artystycznych doznań. Ponadto, w oficjalnych wystąpieniach, co rusz przewijały się ważne treści na temat regionalizmu. Wszystko to ukazało dużą harmonię i mnóstwo wspólnych cech pomiędzy Kaszubami, a Kurpiami. Podczas wieczoru obecny był też wójt gminy Łyse, Wiesław Kowalikowski, który kaszubskich gości obdarował folderami o swojej gminie. Przybył także wicestarosta ostrołęcki, Krzysztof Parzychowski.

– Nasze spotkanie jest okazją do zacieśnienia więzi i pogłębienia obopólnej wiedzy o naszych regionach. Oprócz dyskusji na temat edukacji regionalnej, chcemy pokazać wam nasz folklor oraz ciekawe miejsca, jak kolegiatę w Myszyńcu, Rezerwat w Czarni, Muzeum Kurpiowsko – Japońskie w Czarni, Zagrodę Kurpiowską w Kadzidle czy też skansen kurpiowski w Nowogrodzie – mówił wicestarosta ostrołęcki.

Oprócz tych wszystkich niezwykle ciekawych miejsc Kaszubi z Banina i okolic zwiedzili także Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką (Powstanie Listopadowe) w Ostrołęce, obejrzeli film dokumentalny o budowniczym pomnika Trzech Krzyży w Gdańsku – Kurpiu rodem z Baranowa – Henryku Lenarciaku, zwiedzili przepiękny zabytkowy kościół w Łysych, wzięli udział w kurpiowskich warsztatach rękodzielniczych.

– Miejsca, które zwiedzaliśmy były bardzo trafnie dobrane. Zwłaszcza ten kulturowy wieczór przejdzie do naszej wdzięcznej pamięci i historii naszej społecznej działalności. To było piękne wydarzenie. Dwa zespoły: kaszubski i kurpiowski! Kontakty, rozmowy, impresje, wrażenia, które tam się rodziły, powstawały, realizowały, na trwałe pozostaną w naszej pamięci. Wszystko to ma niebagatelne znaczenie w naszej regionalnej pracy z dziećmi, jak i dorosłymi – wyjaśniał Eugeniusz Pryczkowski przemawiając w imieniu Kaszubów na kurpiowsko – kaszubskim wieczorze.

Wycieczkę uzupełniło zwiedzanie pól Grunwaldu i muzeum bitwy oraz zamku krzyżackiego w Nidzicy.

– Cała wyprawa była bardzo udana. Jesteśmy z niej niezwykle zadowoleni – podsumowywał prezes partu, Witold Szmidtke.

Jan Dosz

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.