Kaszubska Księżniczka i Książe/nadesłane

3 maja w Kanadzie po raz szesnasty został zorganizowany Dzień Kaszubski. Podczas obchodów, szczególny hołd oddano zmarłemu w ubiegłym roku Danielowi Czapiewskiemu, który angażował się w rozwój kaszubszczyzny.

Kaszubska Księżniczka i Książe/nadesłane
Kaszubska Księżniczka i Książe/nadesłane

Dzień Kaszubski w kanadyjskich Kaszubach obchodzony jest zawsze w pierwszą sobotę maja. Jest to święto Kaszubów, kaszubskiej kultury oraz samych Kaszub – domu i ojczyzny przodków tych osób, których życie teraz toczy się w Kanadzie.

Podczas święta wybrano kaszubską księżniczkę, którą została Theresa Paplinskie. Tytuł  księcia zdobył Brandon Pecarskie. Młodzi ludzie mieszkający w Kanadyjskich Kaszubach są dumni z tego, że mogą przyczynić się do promowania ojczyzny ich przodków.

nadesłane
nadesłane

Od lat ideowym liderem kaszubskiej społeczności w Kanadzie a jednocześnie burmistrzem gminy Madavaska Valley jest David Shulist. Jest to postać doskonale znana na Kaszubach. W 2012 roku został laureatem nagrody Medal Stolema, przyznawanej przez Klub Studencki Pomorania. To wyróżnienie trafia do osób lub instytucji, które w szczególny sposób szerzą dorobek i osiągnięcia kultury Kaszub i Pomorza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.