Fot. ziemia-slupska.pl

Dzień Kaszubski odbył się w słupskiej szkole podstawowej numer 2. Dzieci miały warsztaty hafciarskie i kulinarne, były też wystawy kaszubskiej literatury, eksponatów z Muzeum Zachodniokaszubskiego z Bytowa i rękodzieła.

Podczas Dnia Kaszubskiego wystąpiły zespoły ludowe – między innymi z Lipnicy, Tuchomia, Lęborka i Słupska. Można było obejrzeć spektakle teatralne dotyczące Kaszub.

Fot. ziemia-slupska.pl
Fot. ziemia-slupska.pl

– Odwoływanie się do tożsamości kaszubskiej na Pomorzu nie jest nadużyciem. Jest to historycznie udokumentowane – powiedział w Radiu Koszalin Bałtyk Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Dzień Kaszubski był znakomitą okazją do poznania kaszubskiej kultury, ale też pretekstem do dyskusji o tożsamości, historii i tradycji Pomorzan.
– Ciągle brakuje monografii i opracowań pomorskich miast i miasteczek pokazujących historię tego regionu – mówił w czasie dnia kaszubskiego w Słupsku senator Kazimierz Kleina.
Panuje fałszywe przekonanie, że Pomorze było zawsze niemieckie, a to nie jest prawda dodaje senator Kleina.
Podczas dnia kaszubskiego w Słupsku dyskutowano nie tylko o tożsamości kulturowej, ale odbyły się także prezentacje zespołów muzycznych i literatury kaszubskiej.

Źródło: Radio Koszalin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.