Fot. GK

Rozpoczął się remont kaszubskiej chëczy w Łączyńskiej Hucie (pow. kartuski). Budynek należący do ZK-P i Klubu Studenckiego Pomorania otrzyma nowe pokrycie dachu i instalacje. Całe przedsięwzięcie jest możliwe dzięki staraniom wielu kaszubskich działaczy.

Fot. GK

Kaszubska chëcz w Łączyńskiej Hucie, należąca do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, jest obecnie w posiadaniu Klubu Studenckiego Pomorania. Niemniej jest to miejsce ważne dla wszystkich Kaszubów, gdyż m.in. w tej chacie powstawały zręby dzisiejszej organizacji. W ostatnich latach nie cieszyła się ona jednak popularnością, gdyż nawet sami studenci narzekali, iż z uwagi na jej zły stan ciężko im zachęcać swoich kolegów do przyjazdów i spotkań w tym obiekcie.

W połowie zeszłego roku Kaszubi rozpoczęli starania o środki na remont chëczy. Pomogli członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz byli i obecni członkowie KS Pomorania. W sprawę zaangażował się także senator Kazimierz Kleina.

Fot. GK.

Teraz na dobre rozpoczął się remont zabytkowej chałupy. Prace polegają na wymianie pokrycia dachu, wypełnienia szachulcowej konstrukcji domu i wymianie całej instalacji. – Trzcinowe pokrycie dachowe wymagało  natychmiastowej wymiany, gdyż brak jego szczelności powodował niszczenie stropu i pozostałych części budynku. W planach jest także doprowadzenie bieżącej wody – wyjaśnia K. Kleina.

Fot. GK

Prace remontowe zakończą się w czerwcu tego roku.

3 KOMENTARZE

  1. Co zrobiliście z moimi belkami, co zrobiliście z moim kominem i moim piecem? Łza się w oku kręci, ale oczywiście gratuluję tym wszystkim, którzy wzięli się do ciężkiej pracy. Sądzę że organizatorzy zaproszą wszystkich żyjących budowniczych na uroczystego sznapsa z okazji zakończenia remontu.
    Do uzdrzeni! Kazimierz Klawiter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.