Fot. GK. Nowym prezesem Oddziału jest Ewa Horanin.

Liczne spotkania, publikacje, promocja kultury i tradycji oraz edukacja regionalna – to w dużym skrócie 20 lat działalności Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Łebie. Podczas spotkania noworocznego członkowie Oddziału świętowali swój jubileusz i podsumowali dotychczasową działalność.

W  Łebie odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne miejscowego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które było jednocześnie okazją do świętowania jubileuszu dwudziestolecia istnienia Oddziału. Spotkanie poprowadziła niedawno wybrana prezes Ewa Horanin. Podsumowanie dotychczasowej działalności przypadło w udziale senatorowi Kazimierzowi Kleinie, który podczas tych wszystkich lat działał wspólnie z łebskimi Zrzeszeńcami. – Cieszę się, że to właśnie ja mam okazję przedstawić 20 minionych lat działalności naszego Oddziału – rozpoczął senator – ZKP jest prężnie działającą organizacją, która na trwałe wpisała się we współczesną historię Łeby. W spotkaniu uczestniczył także starosta lęborski Wiktor Tyburski, burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński i burmistrz Lęborka Witold Namyślak.

Fot. GK. Nowym prezesem Oddziału jest Ewa Horanin.

Historia Oddziału Zrzeszenia Kaszubko-Pomorskiego w Łebie sięga grudnia 1990 r. W tedy to na spotkaniu inicjującym powstanie Oddziału, na plebani łebskiego kościoła, wyznaczono cele, główne założenia i kierunki działania tej nowej organizacji. Pierwszym prezesem Oddziału została Teresa Trylewicz, która podjęła się zadania budowy i organizacji podwalin łebskiego partu ZKP. Funkcję tą kolejno przejęły Halina Klińska, Helena Kobiela i obecna prezes Ewa Horanin.

20 lat działalności wypełniły liczne, społeczne inicjatywy podejmowane przez członków Oddziału. Pierwszą z nich był koncert kolęd kaszubskich w styczniu 1991 r. W kolejnych latach Zrzeszeńcy organizowali konferencje kaszubsko-słowińskie (później kaszubsko-polskie), które przejęło i do dziś organizuje Muzeum Pomorza Środkowego.

Interesującą inicjatywą była organizacja spotkania starych i obecnych łebian, które przyczyniło się do integracji społecznej i pociągnęło za sobą kolejne spotkania. ZKP w Łebie było także inicjatorem i współorganizatorem Zjazdu Kaszubów.

Fot. GK. W spotkaniu uczestniczyli członkowie i sympatycy łebskiego Oddziału ZKP.

Z inicjatywy Oddziału dokonano rewitalizacji starego, zdewastowanego cmentarza ewangelickiego, utworzono park Jana Pawła II i kapliczkę św. Jakuba. Współorganizował Wystawę Morską i Regionalną w Kapitanacie Portu w Łebie, która była początkiem tworzenia Izby Pamięci Morskiej i Regionalnej.

W ciągu tych 20 lat Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Łebie współpracował z miejscowym samorządem i lokalnymi parlamentarzystami. Wiele inicjatyw podejmowano wspólnie ze Stowarzyszeniem Rodzina Kolpinga. W trakcie swojej dotychczasowej działalności członkowie Oddziału zachęcali do współpracy mieszkańców Łeby i okolicznych miejscowości.

Fot. GK. Na spotkaniu nie zabrakło poprzednich władz Oddziału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.