fot. Marian Gorlikowski

To było absolutnie wyjątkowe wydarzenie! Na Kaszuby przybyła drużyna „Kashubian Griffins” z Kaszub Kanadyjskich. Wszyscy hokeiści są Kaszubami – potokami emigrantów sprzed półtora wieku.

fot. Marian Gorlikowski
fot. Marian Gorlikowski

Komisarzem drużyny jest David Shulist, doskonale znany na Kaszubach, laureat Medalu Stolema, jednocześnie burmistrz gminy Madavaska Valley i od lat ideowy lider tamtejszej społeczności kaszubskiej. Trenerem teamu jest jego rodzony brat Richard, niegdyś świetny hokeista. Dziś do czołowych zawodników kaszubskiej drużyny należą dwaj jego synowie, natomiast ich najbliższy kuzyn Nevin Shulist został królem strzelców dwudniowego turnieju rozegranego na hali Olivia w Gdańsku w dniach 5 i 6 kwietnia br.

– Mogliśmy przeżyć coś takiego w sferze emocji, co trudno wyrazić słowami, a czego nigdy wcześniej nie było dane nam zaznać. Dla wielu z nas Gryfinsi stali się naszą narodową reprezentacją. Zobaczyliśmy, jak sport nas zintegrował – komentował po meczu Dariusz Szymikowski, nauczyciel historii, natomiast student Adam Hebel mówił: – Siedemnastu potomków kaszubskich emigrantów sprzed półtora wieku, ubranych w czarno-złote stroje z gryfem na piersiach, dokonało wielkiej rzeczy na lodowej tafli. – Tyle konferencji, w których brałem udział. Tyle książek, które przeczytałem. Tyle poezji, którą przeżywałem… a patriotyzmu nauczyłem się w dwa dni patrząc na lodowisko.

Oba mecze zgromadziły po przeszło dwa tysiące widzów. Przybyli Kaszubi z wszystkich stron regionu. Wielu skorzystało z przewozów autokarowych. I nikt nie pożałował, gdyż – ku niemałemu zdumieniu drużyn trójmiejskich – kaszubscy hokeiści z Kanady byli gwiazdami na lodzie.

– Jeżdżą jak profesorowie – komentował kapitan Dragons Gdańsk, Andrzej Litwin, który także jest rodowitym Kaszubą.

– Më jezdzymë òd dzecka na lodze. To je nasz nôrodny spòrt. Më tu ni mielë nijak naszich nôlepszich graczów. Jakbë më bëlë w nômòcniészim składze, tej to bë béł pògrom – po kaszubsku wyjaśniał po meczu Richard Shulist.

Kashubian Griffins są ubiegłorocznymi zwycięzcami międzykulturowego turnieju Kanady. Powtórzyli sukces sprzed kilku lat. W pokonanym polu zostawili między innymi drużynę Polish Eagles, czyli Polskich Orłów. Na co dzień zawodnicy grają w różnych drużynach ligowych Kanady. W składzie Kashubian Griffins występują zaledwie raz bądź kilka razy do roku. Czują jednak ogromną dumę z faktu, że mogą na piersi założyć koszulkę z kaszubskim gryfem.

– Jesteśmy bardzo dumni z tego, że jesteśmy Kaszubami. To jest nasza narodowa identyfikacja. Wszyscy zawodnicy jesteśmy po raz pierwszy w ojczyźnie naszych przodków – podkreślał Kirk Skibo, jeden z najlepszych zawodników teamu.

Bardzo dumni poczuli się zwłaszcza Kaszubi na trybunach. Świadczyły o tym setki flag, transparentów, chustek. Wszystko w czarno – żółtych kolorach. Mecze były rejestrowane przez kilka kamer. Najwięcej relacji przekazuje Telewizja Wybrzeże. Newsy były też w Wiadomościach i Panoramie. Także liczne spotkania poza meczami w całym regionie wywoływały ogromne zainteresowanie. Wszędzie hokeiści przyjmowani byli, jak bohaterowie, a David Shulist po raz pierwszy określony został przy pełnej widowni Królem Kaszubów.

Jan Antonowicz

Galeria

fot. Marian Gorlikowski

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.