kaszubi.pl

W weekend w hali Olivia odbyły się dwa mecze w których drużyna Kashubian Griffins, czyli reprezentacja Kaszubów kanadyjskich, zmierzyła się z zawodnikami z Mad Dogs Sopot oraz MH Automatyka Gragons Gdańsk.

kaszubi.pl
kaszubi.pl

Impreza dedykowana była pamięci zmarłego w zeszłym roku Daniela Czapiewskiego, który bardzo angażował się w rozwój kaszubszczyzny. W przemówieniu otwierającym Hokejowy Weekend na Kaszubach senator Kazimierz Kleina, zarazem szef Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, przypomniał, że wizyta hokeistów zza oceanu to pokłosie obchodów 150-lecia osadnictwa kaszubskiego w Kanadzie. Podkreślił również znaczenie budowania relacji polsko-kanadyjskich dla Kaszubów.

Żona zmarłego Daniela Czapiewskiego podziękowała za zorganizowanie tego wzniosłego wydarzenia, zaś David Shulist, dawny prezes Wilno Heritage Society – organizacji zrzeszającej Kaszubów Kanadyjskich, wspominał Czapiewskiego jako człowieka, który skrupulatnie dążył do wyznaczonych celów, dając przykład swoim przyjaciołom, którzy przyjmując jego postawę doprowadzili do zrealizowania tego projektu.

Hymn „Zemia rodnô” zaśpiewała Weronika Korthals przy akordeonowym akompaniamencie swego brata Tadeusza Korthalsa.

Mecze oglądały duże rzesze kibiców, z kaszubskimi flagami, w kaszubskich strojach i koszulkach z logo drużyny z Kanady. Atmosfera była przyjazna. Nieznane sobie osoby rozmawiały ze sobą jak z przyjaciółmi i głośno dopingowały swoich, nie szczędząc również braw dla drużyny przeciwnej, do czego zachęcał występujący w roli spikera Eugeniusz Pryczkowski.

Pierwszy mecz Kashubian Griffins zakończył się zwycięstwem gości z Kanady 11:5, natomiast w niedziele drużyna wygrała z wynikiem 6:4.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.