fot. SMG

W tym roku ma ruszyć montaż stu nowych fotoradarów i urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. Główny Inspektorat Transportu Drogowego kupi też kamery, rejestrujące samochody, które nie zatrzymały się na czerwonym świetle. 

fot. SMG
fot. SMG

Na drogach krajowych wytypowano 29 miejsc, w których zostaną zamontowane urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości. Podstawowym kryterium, jakie GITD brał pod uwagę przy wyborze tych odcinków był stan bezpieczeństwa, czyli typowano te miejsca w których najczęściej dochodzi do poważnych wypadków spowodowanych przekraczaniem prędkości. Ponadto przy wyborze sugerowano się również  jednolitymi limitami prędkości na całej długości odcinka oraz brakiem większych skrzyżowań w obrębie planowanej instalacji.

Z uwagi na to iż projekt „Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” jest finansowany przez Unię Europejską, a jednym z warunków było zlokalizowanie odcinków i miejsc objętych nadzorem wyłącznie na drogach krajowych, na liście nie ma autostrad.

W województwie pomorskim urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości będą zamontowane w Rumi (droga krajowa nr 6) oraz w miejscowości Mokrzyn (droga krajowa nr 20).

Z całej listy najkrótszy wyznaczony przez GITD odcinek ma 1,3 km długości (Krościenko Wyżne – Iskrzynia na Podkarpaciu), najdłuższy 12,7 km (Olsztyn – Gietrzwałd) na Warmii. Na obu końcach odcinka drogi, objętego pomiarem, na specjalnych bramkach zostaną zamontowane kamery, które będą rejestrowały czas w jakim dany pojazd pokonał ten fragment drogi. Potem system wyliczy średnią prędkość z jaką kierowca jechał. Jeśli będzie ona wyższa od dozwolonej w tym obszarze, kierowca może spodziewać się mandatu.

Każdy odcinek objęty pomiarem prędkości będzie oznaczony znakiem, tak jak jest również w przypadku fotoradarów. Znak będzie ustawiony w różnych odległościach od początku mierzonego odcinka, co uzależnione jest od dozwolonej prędkości w danym obszarze. Pierwsze urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zostaną zamontowane jesienią tego roku.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego zamontuje też kamery na skrzyżowaniach mające na celu rejestrowanie kierowców, którzy przejadą na czerwonym świetle. W całym kraju wytypowanych jest 20 takich miejsc. Za wjazd na skrzyżowanie na czerwonym bądź pomarańczowym świetle grozi od 300 do 500 zł mandatu oraz 6 punktów karnych.

Na Pomorzu rejestratory przejazdu na czerwonym świetle pojawią się w Mostach koło Lęborka, przy zjeździe z krajowej szóstki w ulice Witosa i Kwiatową, w Miszewie na trasie Chwaszczyno – Żukowo oraz w Luzinie przy zjeździe z drogi krajowej nr 6 w ulice Chłopską i Wilczka. Kamery na skrzyżowaniach będą montowane w drugiej połowie roku.

Ponadto Inspekcja Transportu Drogowego potwierdza, że jeszcze w tym roku wszystkie maszty na fotoradary zostaną oklejone na żółto. Wymaga tego prawo – to samo dotyczy fotoradarów straży miejskich i gminnych. Zgodnie z przepisami szare fotoradary muszą zniknąć do końca czerwca br. Nowe fotoradary są już w momencie montażu odpowiednio oklejone. W tym roku GITD planuje postawić takich sto. Ich montaż ma ruszyć jesienią i zakończyć się w przyszłym roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.