swietodrzewa.pl

Znane już są wyniki konkursu Europejskie Drzewo Roku 2014! Polski kandydat – zwycięzca krajowego etapu konkursu Drzewo Roku 2013, koordynowanego przez Klub Gaja – Dąb Wybickiego zajął 3. miejsce!

swietodrzewa.pl
swietodrzewa.pl

Pierwsze miejsce zdobył bułgarski wiąz z wynikiem ponad 77 tys. głosów, na drugim miejscu znalazła się grusza z Węgier z wynikiem ponad 39 tys. głosów, trzecie miejsce z wynikiem blisko 17 tys. głosów zajął polski dąb Wybickiego z Będomina. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 19 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli, z udziałem m.in. przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, organizatorów krajowych konkursów Drzewo Roku. Pamiątkowy dyplom dla Dębu Wybickiego odebrała Aniela Wawrzyk,  kustosz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, na terenie którego rośnie drzewo. Niegdyś w tym miejscu mieszkał Józef Wybicki, autor Mazurka Dąbrowskiego, któremu 400-letnie drzewo zawdzięcza swoje imię. Dla lokalnej społeczności dąb ten jest nie tylko pomnikiem przyrody, ale również symbolem ziemi kaszubskiej i polskości.

W rywalizacji o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2014 Dąb Wybickiego musiał stanąć z dębami z Czech, Słowacji, Szkocji, Włoch, Francji i Walii, a także z wiązem z Bułgarii, dziką gruszą z Węgier oraz topolą z Irlandii. Na zgłoszone 10 drzew podczas lutowego głosowania oddano 160 tysięcy głosów. „Konkurs zwraca uwagę na doniosłe znaczenie  środowiska naturalnego w naszym życiu, poprzez ciekawe drzewa w Europie i ich społeczne i historyczne dziedzictwo, które należy pielęgnować. Mam nadzieję, że w kolejnych latach coraz więcej drzew będzie brało udział w konkursie, a Europejskie Drzewo Roku stanie się tradycją angażującą miliony Europejczyków ” – komentuje Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

W czerwcu na stronie www.swietodrzewa.pl  odbędzie się  plebiscyt na Drzewo Roku 2014. Zapraszamy do głosowania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.