Fot. dw.de

Unijny komisarz Janusz Lewandowski otworzy listę pomorską, a Dariusz Rosati – na Pomorzu Zachodnim i w Lubuskiem. Szefem całej kampanii wyborczej został europoseł Tadeusz Zwiefka. 

Fot. dw.de
Fot. dw.de

Unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski otworzy listę pomorską, a szef sejmowej komisji finansów publicznych Dariusz Rosati – na Pomorzu Zachodnim i w Lubuskiem. Z miejsca pierwszego listy na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie wystartuje minister kultury Bogdan Zdrojewski. „Jedynką” listy lubelskiej ma być Michał Kamiński – polityk w przeszłości związany z ZCHN, AWS, PiS. W Prawie i Sprawiedliwości Kamiński był jednym ze „spin-doktorów” odpowiedzialnych za politykę medialną partii. W latach 2007-2009 r. pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Kamiński wystąpił z PiS w listopadzie 2010 r. i przyłączył się do ugrupowania Polska Jest Najważniejsza. Po rozwiązaniu PJN w grudniu 2013 r. pozostał bezpartyjny. W Parlamencie Europejskim zasiada już drugą kadencję – w wyborach 2004 i 2009 r. dostał się tam jako kandydat PiS.

Szef podlaskich struktur PO Robert Tyszkiewicz powiedział dziennikarzom, że region lubelski jest bardzo konserwatywny, dlatego kandydatura Kamińskiego jest – w jego ocenie – ciekawa. – To jest intrygujący, ciekawy pomysł, zobaczymy, jak Kamiński się sprawdzi w wyborach – zaznaczył. Zdaniem lidera kujawsko-pomorskiej Platformy Tomasza Lenza, Kamiński na pewno poradzi sobie w kampanii w okręgu lubelskim. – To okręg mocno prawicowy, a Kamiński jest bardziej konserwatystą niż lewicowym politykiem – ocenił.

W wyborach do PE wystartuje też były wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski – będzie „jedynką” w okręgu kujawsko-pomorskim. Tam też na drugim miejscu listy znajdzie się tam pływaczka Otylia Jędrzejczak, zaś na „trójce” Tadeusz Zwiefka, europoseł od dwóch kadencji, a wcześniej dziennikarz TVP. Zwiefka został właśnie szefem kampanii wyborczej PO do  Parlamentu Europejskiego.

Kandydaturę Zwiefki zaproponował podobno premier Donald Tusk. Zwiefka potwierdził, że jest gotów podjąć się kierowania kampanią wyborczą PO do europarlamentu. Jak powiedział, był zaskoczony, że to właśnie jemu szef rządu zaproponował tę funkcję, jednak – jak przypomniał – pracował przy kampanii wyborczej PO w ostatnich wyborach parlamentarnych. – Pewnie i to doświadczenie miało wpływ na zaproponowanie mi kierowania sztabem – podkreślił europoseł.

Wybór nowego szefa sztabu PO był konieczny po rezygnacji Jacka Protasiewicza z pełnienia tej funkcji, a także z kandydowania do PE. Decyzja Protasiewcza to pokłosie lutowego incydentu na lotnisku we Frankfurcie nad Menem, gdzie europoseł pokłócił się z niemieckimi celnikami i policją.

 Były minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka znajdzie się na miejscu pierwszym listy warmińsko-mazursko-podlaskiej, a pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz – wielkopolskiej; tuż za nią na liście ma się znaleźć poseł Adam Szejnfeld.

Byłego szefa MAC Michała Boniego zarząd umieścił na „dwójce” w Warszawie. Liderką stołecznej listy ma być b. unijna komisarz, europosłanka Danuta Huebner, która w środę została też wybrana na szefową delegacji polskiej (grupy posłów PO i PSL) we frakcji Europejskiej Partii Ludowej.

Na czele listy mazowieckiej (okręg obejmuje m.in. Płock, Radom i Siedlce) znajdzie się posłanka Julia Pitera, łódzkiej – europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

W okręgu małopolsko-świętokrzystkim na pierwszym miejscu umieszczona zostanie europosłanka Róża Thun; na drugim – były szczypiornista i trener reprezentacji Polski w piłce ręcznej Bogdan Wenta. Liście podkarpackiej przewodzić ma europosłanka Elżbieta Łukacijewska, śląskiej – były premier i szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Ostateczne decyzje dotyczące kształtu list wyborczych mają zapaść na posiedzeniu zarządu w przyszłym tygodniu. Do soboty struktury regionalne partii miały czas na zgłoszenie władzom centralnym propozycji list. Większość z nich już to zrobiło, niektóre z rad regionalnych PO zbierają się w ten weekend. Listy 22 marca zatwierdzi Rada Krajowa partii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.