foto: chor. mar. Piotr Leoniak

W niedzielę, 2 marca, po zaledwie czterech dniach pobytu w Gdyni, Port Wojenny opuściła fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”. Jednostka wraz z zaokrętowanym na jej pokładzie śmigłowcem SH-2G weźmie udział w rozpoczynającym się 10 marca największym zimowym ćwiczeniu pk. „Cold Response”. Manewry zostaną przeprowadzone za kołem polarnym w północnej Norwegi, i potrwają do 21 marca.

foto: chor. mar. Piotr Leoniak
foto: chor. mar. Piotr Leoniak

Po opuszczeniu polskich wód terytorialnych ORP „Gen. T. Kościuszko” skieruje się do położonego 350 km za kołem polarnym norweskiego Tromso. Tam w przyszłym tygodniu rozpocznie się faza portowa i zgrywająca ćwiczenia.

„Cold Response” to cykliczne, odbywające się pod auspicjami NATO i ONZ, międzynarodowe, zimowe ćwiczenia wojskowe prowadzone zarówno na lądzie, morzu i w powietrzu. Obowiązki państwa gospodarza pełni Norwegia, a same ćwiczenia odbywają się w jej północnej części. Charakteryzują się one wysoką intensywnością działań militarnych w ciężkich warunkach zimowych w rejonach podbiegunowych, a scenariusz ich przewiduje prowadzenie operacji wojskowych w dobie kryzysu gospodarczego i masowych demonstracji społeczeństwa oraz zagrożenia terroryzmem. W odbywających się po raz szósty ćwiczeniach (poprzednie miały miejsce w 2006, 2007, 2009, 2010 i 2012) zwykle uczestniczy około 15 – 16 tysięcy żołnierzy z kilkunastu państw.

W tym roku po raz pierwszy w manewrach weźmie udział polska Marynarka Wojenna reprezentowana przez załogę fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko” wraz z zaokrętowanym na jej pokładzie śmigłowcem ZOP SH-2G. Główne zadanie komponentu morskiego będzie polegało na zabezpieczeniu operacji desantu oraz wsparcia jego działań w trudnym pod względem warunków atmosferycznych rejonie. Dodatkowo polska fregata oraz bazujący na jej pokładzie śmigłowiec prowadzić będą działania w zakresie doskonalenia techniki zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), nawodnych, odparcia ataku powietrznego oraz działania asymetryczne z wykorzystaniem szybkich łodzi motorowych.

To drugi w tym roku udział ORP „Gen. T. Kościuszko” oraz personelu klucza śmigłowców pokładowych w międzynarodowych manewrach u wybrzeży Norwegii. W ubiegłym miesiącu polska fregata wraz ze śmigłowcem SH-2G uczestniczyła w manewrach NATO pod kryptonimem „Dynamic Mongoose”. Ich głównym celem było doskonalenie poziomu wyszkolenia sił sojuszu w aspekcie prowadzenia operacji zwalczania okrętów podwodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.