Dziś mija 30. rocznica śmierci Lecha Bądkowskiego, współzałożyciela Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Z inicjatywy senatora Kazimierza Kleiny na gdańskim cmentarzu Srebrzysko, gdzie znajduje się grób Bądkowskiego, o godzinie 15.00 rozpoczną się obchody upamiętniające jego osobę.

30 lat temu, 24 lutego 1984 roku w Gdańsku zmarł Lech Bądkowski, podporucznik Wojska Polskiego, pisarz, dziennikarz, tłumacz oraz kaszubski działacz polityczny, kulturalny i społeczny.
Bądkowski miał szerokie zainteresowania i rozliczne sfery działalności. Od początku swojej działalności w Polsce głośno wyrażał swoje poglądy. Był za to wielokrotnie szykanowany przez komunistyczne władze. Nigdy nie ugiął się i nie zmienił swojego postępowania. Jego celem było wychowanie młodego pokolenia. Skupiał wokół siebie młodych z Pomoranii a potem z Młodej Polski.
W 1956 r. Lech Bądkowski współtworzył Zrzeszenie Kaszubskie (późniejsze Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie) i jego program ideowy, mimo tego, że nie był Kaszubą i nie mówił po kaszubsku.
Największe sukcesy Lech Bądkowski odniósł w działalności regionalnej. Stał się niekwestionowanym wzorem i autorytetem dla swoich następców. Jego tłumaczenie powieści „Żëcé i przigòdë Remusa” Aleksandra Majkowskiego jest wznawiane i czytane do dziś.
W 1986 Lech Bądkowski został patronem nagrody literackiej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Od 24 maja 1991 Bądkowski jest patronem Szkoły Podstawowej w Luzinie. Była to pierwsza szkoła jego imienia. W 2000 r. otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. 3 maja 2006 Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Od lutego 2006 miesięcznik Pomerania opublikował kilkanaście wspomnień ludzi, którzy znali Bądkowskiego. Powstał też o nim film Kryptonim »Inspirator«, pokazywany m.in. w Gdańsku, Luzinie i Gdyni oraz w TVP Gdańsk. Rok 2009 został na Kaszubach ogłoszony Rokiem Lecha Bądkowskiego. 18 lutego 2009 Senat RP przyjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci Lecha Bądkowskiego. W tym samym dniu została otwarta przez Premiera RP Donalda Tuska i Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza wystawa „Autorytety: Lech Bądkowski” przygotowana przez Europejskie Centrum Solidarności.
W dorobku Lecha Bądkowskiego znajduje się wiele pozycji literackich, m.in. „Kuter na strądzie”, Wydawnictwa Morskie, Gdańsk 1951 (właśc. 1952), „Oblężenie”, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1976, „Huśtawka”, Wydawnictwo Pojezierze, Olsztyn-Białystok 1984, „Pan grodziska i inne opowiadania”, Iskry, Warszawa 1955, bajka „Złoty sen”, Wydawnictwo Morskie, Gdynia 1957 czy „Sąd nieostateczny (Moralitet całkiem nowy). Sztuka w trzech aktach z dwoma intermediami”, Wydawnictwo Morskie, Gdynia 1958.