badkowski.pl

Dziś mija 30. rocznica śmierci Lecha Bądkowskiego, współzałożyciela Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Z inicjatywy senatora Kazimierza Kleiny na gdańskim cmentarzu Srebrzysko, gdzie znajduje się grób Bądkowskiego, o godzinie 15.00 rozpoczną się obchody upamiętniające jego osobę.

badkowski.pl
badkowski.pl

30 lat temu, 24 lutego 1984 roku w Gdańsku zmarł Lech Bądkowski, podporucznik Wojska Polskiego, pisarz, dziennikarz, tłumacz oraz kaszubski działacz polityczny, kulturalny i społeczny.

Bądkowski miał szerokie zainteresowania i rozliczne sfery działalności. Od początku swojej działalności w Polsce  głośno wyrażał swoje poglądy. Był za to wielokrotnie szykanowany przez komunistyczne władze. Nigdy nie ugiął się i nie zmienił swojego postępowania. Jego celem było wychowanie młodego pokolenia. Skupiał wokół siebie młodych z Pomoranii a potem z Młodej Polski.

W 1956 r. Lech Bądkowski współtworzył Zrzeszenie Kaszubskie (późniejsze Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie) i jego program ideowy, mimo tego, że nie był Kaszubą i nie mówił po kaszubsku.

Największe sukcesy Lech Bądkowski odniósł w działalności regionalnej. Stał się niekwestionowanym wzorem i autorytetem dla swoich następców. Jego tłumaczenie powieści „Żëcé i przigòdë Remusa” Aleksandra Majkowskiego jest wznawiane i czytane do dziś.

W 1986 Lech Bądkowski został patronem nagrody literackiej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Od 24 maja 1991 Bądkowski jest patronem Szkoły Podstawowej w Luzinie. Była to pierwsza szkoła jego imienia. W 2000 r. otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. 3 maja 2006 Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Od lutego 2006 miesięcznik Pomerania opublikował kilkanaście wspomnień ludzi, którzy znali Bądkowskiego. Powstał też o nim film Kryptonim »Inspirator«, pokazywany m.in. w Gdańsku, Luzinie i Gdyni oraz w TVP Gdańsk. Rok 2009 został na Kaszubach ogłoszony Rokiem Lecha Bądkowskiego. 18 lutego 2009 Senat RP przyjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci Lecha Bądkowskiego. W tym samym dniu została otwarta przez Premiera RP Donalda Tuska i Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza wystawa „Autorytety: Lech Bądkowski” przygotowana przez Europejskie Centrum Solidarności.

W dorobku Lecha Bądkowskiego znajduje się wiele pozycji literackich, m.in. „Kuter na strądzie”, Wydawnictwa Morskie, Gdańsk 1951 (właśc. 1952), „Oblężenie”, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1976, „Huśtawka”, Wydawnictwo Pojezierze, Olsztyn-Białystok 1984, „Pan grodziska i inne opowiadania”, Iskry, Warszawa 1955, bajka „Złoty sen”, Wydawnictwo Morskie, Gdynia 1957 czy „Sąd nieostateczny (Moralitet całkiem nowy). Sztuka w trzech aktach z dwoma intermediami”, Wydawnictwo Morskie, Gdynia 1958.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.