fot. szpital.koscierzyna.pl

W dniu dzisiejszym, Zarząd spółki „Szpital w Kościerzynie” podpisał z sześcioma organizacjami związkowymi, działającymi na terenie placówki, porozumienie w sprawie szczegółowych zasad rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników szpitala.

fot. szpital.koscierzyna.pl
fot. szpital.koscierzyna.pl

– Cieszę się, że organizacje związkowe wykazały zrozumienie dla tych procesów wobec trudnej sytuacji szpitala i udało się wspólnie skutecznie prowadzić dialog społeczny – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Zwolnieni pracownicy otrzymają pomoc w zakresie doradztwa zawodowego. W tym celu, już 3 marca br. na terenie szpitala w Kościerzynie, otwarte zostanie „Mobilne centrum wsparcia”, w ramach projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski pn.„Na pomoc pracy”. Umożliwi on osobom zwalnianym, oprócz doradztwa zawodowego, wsparcie psychologiczne. Ponadto dla każdej z osób, które zechcą skorzystać z tych porad, zostaną opracowane indywidualne plany działania i zostanie ustalona ścieżka pomocy poprzez m.in. szkolenia, pośrednictwo pracy. Możliwe będzie także uzyskanie bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej do kwoty 40 tys. zł, a także dla tych osób, które zdecydują się na to otwarcie własnej firmy – wsparcie pomostowe (finansowe, np. składki na ZUS) i doradcze przez rok od rozpoczęcia tej działalności.  Samorząd województwa pomorskiego przeznaczył na ten cel 2 miliony zł.

Porozumienie otwiera drogę obniżenia kosztów w tym szpitalu, a także spłaty zobowiązań. W celu stabilizacji finansowej placówki, spółka podjęła szereg działań w sferze: medycznej i pozamedycznej oraz infrastrukturze technicznej.  W tym celu zdecydowano m.in. o usprawnieniu systemu zarządzania, gospodarowania i monitorowania zużyć materiałów medycznych czy też utrzymania czystości oraz zmiany organizacji w zakresie dozoru i ochrony mienia. Zaprzestano również w ramach bieżących zadań szpitala działalności socjalno-bytowej w postaci administrowania budynkami mieszkalnymi, np. budynek przy ul. Małcużyńskiego przekazano na własność miastu Kościerzyna.

Zarząd Szpitala w Kościerzynie, będąc w trudnej sytuacji finansowej, zmuszony został do konieczności reorganizacji i restrukturyzacji placówki poprzez optymalizację stanu i struktury zatrudnienia oraz poprawę organizacji pracy pracowników i dostosowania jej do realnych potrzeb. Wiąże się to m.in. z koniecznością rozwiązania umów o pracę z pracownikami tego szpitala. W szpitalu pracuje obecnie 929 osób. W wyniku porozumienia z organizacjami związkowymi, w szpitalu w Kościerzynie, zwolnieniami grupowymi zostanie objętych 134 pracowników, reprezentujących każdą z grup zawodowych szpitala. Zwolnienia nie obejmą m.in. pracowników w wieku przedemerytalnym, osób przebywających na urlopach macierzyńskich, kobiet w ciąży, osób będących jedynymi żywicielami rodziny oraz tych, które wychowują dzieci posiadające stopień niepełnosprawności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.