Autorem tego jakże wzruszającego pomysłu jest Japończyk Pan Akihiko Nara. Idea jaka przyświeca temu przedsięwzięciu, to wypuszczenie w dniu 11 marca o godzinie 14.46 własnoręcznie zrobionych przez dzieci latawców. Jest to dzień i godzina, w której Japonię nawiedziło tsunami, zginęło wówczas 15 884 ludzi, a 2640 uważa się za zaginionych.

Porażony tymi faktami autor projektu chciał, aby świat zauważył jak wiele nieszczęść za sobą niesie życie. Młodzież, bo taki jest zamysł, solidaryzując się z pokrzywdzonymi na naszym globie wypuści właśnie w tym dniu latawce, jako rodzaj modlitwy (w Japonii tak min. modlą się do Boga) o spokój i radość.

Wiele państw przyłączyło się do tej idei, my jako Łebianie będziemy pierwsi w Polsce.

W czasie realizacji projektu planujemy w miejscowym Gimnazjum Jana Pawła II odbyć kilka pogadanek na temat ingerencji człowieka w środowisko i wydarzeń z tym związanych.

P5187277

Jak zapewniła nas Pani Dyrektor Janina Madejowska, takie lekcje będą odbywać się w każdej z klas.

Dowolność jest w interpretacji, młodzież może przynieść ze sobą notatki, opisy wydarzeń gdzie ingerencja człowieka niszczy naturalne środowisko

Wiesław wyraził chęć pokazania i uczestniczenia w budowaniu latawców przez młodzież Gimnazjum.

Kulminacyjnym punktem naszego przedsięwzięcia będzie ich wypuszczenie na plaży przy ulicy Leśnej.Wymyśliliśmy też w trójkę, z Dyrekcją Gimnazjum iż ostatnim etapem będzie napisanie przez młodzież listu do autora projektu Pana Nara w trzech językach wraz ze zdjęciami z tego wydarzenia.

Naszym zdaniem idea jest słuszna i zasługuje na jej propagowanie. Nieszczęścia jakie dotykają nasz świat, sprawiają, że najbardziej dotykają bezbronnych, jakimi są dzieci.

P7024600

Zostają kalekami, sierotami. Dlatego też Pan Nara chciał (tak jak np. w strefie Gazy) dać dzieciom nadzieję, wzbudzić ducha optymizmu, a tym samym edukować najmłodsze społeczeństwo i przypominać o tragediach nie tylko w Japonii.

Oczywiście macie nasze słowo, po akcji prześlemy do gazety fotoreportaż!

Autorzy tekstu

  • Wiesław Gwizdała – Organizator Festiwali Latawców w Łebie
  • Ewa Horanin Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Łeba – Błękitna Kraina”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.