Fot. Mat. prasowe

Komiks „Wakacje w raju”, autorstwa znanej bytowskiej pisarki Barbary Kosmowskiej, zostanie wydany w języku kaszubskim. Nowa wersja w rodnej mowie ukaże się już w kwietniu.

Bytowski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pozyskał środki finansowe z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na przetłumaczenie na język kaszubski komiksu pt. „Wakacje w raju”. Autorką tekstu publikacji w języku polskim jest bytowska pisarka Barbara Kosmowska. Rysunki stworzył Roman Kucharski. Komiks, którego akcja dzieje się na Kaszubach, miał swoją premierę w połowie ubiegłego roku. Wydawcą publikacji w języku polskim jest Studio TO DESIGN oraz Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi.

Fabuła komiksu opowiada o małżeństwie trzydziestolatków, którzy otrzymują od rodziców prezent na pierwszą rocznicę ślubu. Jest nim dwutygodniowa wyprawa na Kaszuby, do chaty rybaka. Jest to opowieść o poznawaniu Kaszub przez „rozpieszczonych mieszczuchów”. Próba konfrontacji ich postaw i wyznawanych wartości ze światem skrajnie różnym, w którym przetrwały relikty przeszłości: prostota, umiar, skromność.

Bohaterowie odkrywają nie tylko cienie i blaski wiejskiego życia. Muszą także zmierzyć się z naturą, nie zawsze turystom życzliwą. Ale pomimo licznych rozczarowań i niedogodności, ta lekcja prawdziwego życia wśród pięknych kaszubskich krajobrazów okaże się przygodą i wartościową i niezapomnianą. Jak zawsze, gdy w wyniku licznych kompromisów, uczymy się miłości do nowych miejsc, jednocześnie, w sposób niezauważalny, zmieniając samych siebie.

Kaszubska wersja komiksu ma ukazać się już w kwietniu. Kwota dofinansowania z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wynosi 16 tys. zł. Partnerem projektu jest Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Fot. Mat. prasowe
Fot. Mat. prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.