Wkrótce przeczytamy kolejny komiks po kaszubsku

29 stycznia 2014r. | Drukuj

Komiks „Wakacje w raju”, autorstwa znanej bytowskiej pisarki Barbary Kosmowskiej, zostanie wydany w języku kaszubskim. Nowa wersja w rodnej mowie ukaże się już w kwietniu.

Bytowski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pozyskał środki finansowe z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na przetłumaczenie na język kaszubski komiksu pt. „Wakacje w raju”. Autorką tekstu publikacji w języku polskim jest bytowska pisarka Barbara Kosmowska. Rysunki stworzył Roman Kucharski. Komiks, którego akcja dzieje się na Kaszubach, miał swoją premierę w połowie ubiegłego roku. Wydawcą publikacji w języku polskim jest Studio TO DESIGN oraz Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi.

Fabuła komiksu opowiada o małżeństwie trzydziestolatków, którzy otrzymują od rodziców prezent na pierwszą rocznicę ślubu. Jest nim dwutygodniowa wyprawa na Kaszuby, do chaty rybaka. Jest to opowieść o poznawaniu Kaszub przez „rozpieszczonych mieszczuchów”. Próba konfrontacji ich postaw i wyznawanych wartości ze światem skrajnie różnym, w którym przetrwały relikty przeszłości: prostota, umiar, skromność.

Bohaterowie odkrywają nie tylko cienie i blaski wiejskiego życia. Muszą także zmierzyć się z naturą, nie zawsze turystom życzliwą. Ale pomimo licznych rozczarowań i niedogodności, ta lekcja prawdziwego życia wśród pięknych kaszubskich krajobrazów okaże się przygodą i wartościową i niezapomnianą. Jak zawsze, gdy w wyniku licznych kompromisów, uczymy się miłości do nowych miejsc, jednocześnie, w sposób niezauważalny, zmieniając samych siebie.

Kaszubska wersja komiksu ma ukazać się już w kwietniu. Kwota dofinansowania z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wynosi 16 tys. zł. Partnerem projektu jest Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Fot. Mat. prasowe

Fot. Mat. prasowe


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze