mat. prasowy

O tym, jak służby bezpieczeństwa PRL inwigilowały twórcę „Człowieka z marmuru”, o roli kina w walce o wolność, kulisach artystycznego środowiska lat 70 i 80 opowiadać będą 12 lutego o godz. 20.00 w Teatrze Rondo autorzy książki „Andrzej Wajda. Podejrzany” Witold Bereś i Krzysztof Burnetko.

mat. prasowy
mat. prasowy

Autorzy książki postanowili zaprezentować Andrzeja Wajdę nie tylko, jako twórcę filmowego. Ich bohater pokazany jest na skrzyżowaniu sztuki, polityki i codzienności. Autorzy towarzyszą Wajdzie podczas procesu tworzenia jego najważniejszych filmów, podczas walki z cenzurą i przepychanek z władzami kinematografii. Podstawowym źródłem książki Beresia i Burnetko, jest sam Andrzej Wajda ale autorzy podczas tworzenia swojej opowieści sięgnęli też do nieznanych wcześniej źródeł, w tym archiwów PRL-owskiej bezpieki.

Wynika z nich, że po wejściu do kin „Człowieka z marmuru” Wajdą zainteresował się sam szczyt ówczesnych władz. Komuniści dochodzą do wniosku, że Wajda jest zagrożeniem – zakładają mu teczkę i nadają pseudonim „Luminarz”.

Zbieranie materiałów na „Luminarza” zakończą dopiero w lipcu 1989 roku, gdy reżyser będzie już senatorem wybranym w pierwszych wolnych wyborach. Przez cały ten czas, Wajda jest nieustannie śledzony i podsłuchiwany. Tajniak w pierwszym raporcie pisze o nim: „…reprezentuje antysocjalistyczną postawę w środowisku twórczym. Ma niechętny, zabarwiony emocją, stosunek do ZSRR”. Generał Kiszczak naciska natomiast, żeby zniszczyć „Kamarylę Wajdy”. Wajdą interesuje się nawet Jurij Andropow, szef radzieckiego KGB.

W trakcie spotkania zaprezentowany zostanie także film „Z marmuru, żelaza, nadziei…” (2013, scenariusz i reżyseria: Witold Bereś i Andrzej Duda, czas trwania: 24 minuty). Po projekcji autorzy książki, poprowadzą mini-wykład na temat budowania wolnej Polski i udziału w niej Andrzeja Wajdy oraz odpowiedzą na pytania publiczności.

Po spotkaniu będzie można też kupić książkę „Andrzej Wajda. Podejrzany” (z autografami autorów oraz Andrzeja Wajdy) oraz inne tytuły opowiadające o bohaterach polskiej wolności.

Wstęp: 10 zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.