Fot. GK: Dom na głowie w Szymbarku

Kaszubski „dom na głowie”, który znamy z Szymbarku, a także słowińska karczma – taka jak zrekonstruowana ostatnio w Klukach, stanęły w parku etnograficznym obok  chińskiej metropolii Shanghai. Inwestycja, którą finansują przedsiębiorcy z Łeby, gotowa będzie wiosną tego roku.

Fot. GK: Dom na głowie w Szymbarku
Fot. GK: Dom na głowie w Szymbarku

Kopia słynnego domu postawionego na głowie, który od kilku lat jest turystyczną atrakcją Kaszub w Szymbarku, stanęła w parku rozrywki w chińskim Szanghaju. Obok domu zbudowano także kaszubską karczmę z pruskiego muru. Jest to kopia budowli niedawno przeniesionej i zrekonstruowanej w skansenie słowińskim w Klukach.

– Do tego przedsięwzięcia namówili nas sami Chińczycy, którzy kilkakrotnie gościli w Polsce. Zbudowaliśmy karczmę i dom na głowie w parku etnograficznym, który pokazuje różne światowe atrakcje. Jest zlokalizowany na przedmieściach Szanghaju, 80 km od centrum miasta – wyjaśnia Grzegorz Sojda, przedsiębiorca z Łeby, który jest pomysłodawcą projektu. – Będzie to spora atrakcja dla Chińczyków, którzy nam pomagali w tej inwestycji i udostępnili działkę. Warto dodać, że park jest państwowy i stanowi jedną z większych tego typu inwestycji w Chinach – mówi Łebianin.

Dom na głowie jest nieco mniejszy od tego z Szymbarku i ma wymiary 10 na 10 metrów, ale zbudowany identycznie. Karczma z kolei jest większa od tej z Kluk, ale architekturą i bryłą bardzo podobna. Otwarcie kaszubskiej części parku zaplanowano na wiosnę tego roku. W tej chwili trwają tam prace wykończeniowe. Całą budowę nadzorują inżynierowie z Lęborka i Gdańska.

1 KOMENTARZ

  1. Cieszy, pewnie nie tylko mnie, ta etnograficzna atrakcja w Szanghaju. Mam tylko wątpliwości w sprawie właściwego nazewnictwa konstrukcji obiektu architektury regionalnej. Czy autor artykułu ma 100% pewność, że kaszubska karczma była zbudowana z muru pruskiego. Jedno jest pewne, że budynek miał konstrukcję szkieletową. Jeżeli wypełnienie ścian było z cegły, to byłby to mur pruski, natomiast gdyby to była słoma z gliną, wtedy to nie jest mur pruski, a szachulcowy kaszubski lub inaczej pomorski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.