fot. nadesłane

Koncerty kolęd organizowane w Baninie na początku roku weszły już do tradycji działalności tego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. W tym roku zaproponowano wspólne kolędowanie Zespołowi Szkół w Czeczewie. W efekcie takiej współpracy odbyły się koncerty w obu tych miejscowościach.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Wystąpiły cztery grupy: Zespół młodzieżowy „Młodzëzna” i zespół dziecięcy „Spiéwné kwiôtczi” – oba z Banina, zespół folklorystyczny „Mùlczi” z Miszewa oraz uczniowie Zespołu Szkół w Czeczewie. Pierwsze trzy grupy działają pod egidą partu ZKP w Baninie przy wsparciu Urzędu Gminy w Żukowie. Grupy wykonały utwory: „Gdy śliczna Panna, „Zrodzony na sankù”, „Bòżiczk”, „Last Christmas”, „Pòjmë z gwiôzdą”, „Będą święta”, „W tę noc świętą”, „Żużkôj Jezëskù”, „Kòlãda ùbëtkù” i na zakończenie „Żegnôj swiat całi”.

– Kolęda jest szczególnym rodzajem pieśni, która bardzo zbliża ludzi. Jednocześnie wyraża życzenia, wdzięczność i radość. Tego właśnie pragniemy życzyć wszystkim mieszkańcom – mówił w Czeczewie wiceprezes ZKP w Baninie Eugeniusz Pryczkowski, który jest także wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Kartuskiego.

Radości nie kryli księża z Czeczewa i Banina.

– Bardzo serdecznie dziękuję organizatorom koncertu, zwłaszcza dyrektorowi Jerzemu Stachurskiemu – podkreślał ks. Józef Kuchta, czeczewski proboszcz. Także w Baninie wyrażano wdzięczność wobec zaangażowanych osób, zwłaszcza Romana Lasa i Lucyny Reiter-Szczygieł.

Pomysł organizowania koncertów kolęd zrodził się w Baninie pod koniec 2011 roku. Wówczas akcentowano, że ważnym powodem tego działania jest ciągle wzrastający repertuar pięknych kolęd kaszubskich oraz wielość zespołów z Banina i okolic, które je wykonują. Koncerty po raz kolejny potwierdziły taki stan. Szczególną radością jest występ „Spiéwnëch kwiôtków”. Trzeba podkreślić, że jest to już całkowicie nowa grupa złożona z małych dzieci, głównie klas II i III. To optymistycznie rokuje na przyszłe lata artystycznych działań.

(jd)

Galera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.