fot. Starostwo Powiatowe w Słupsku

Związek Powiatów Polskich ogłosił listę laureatów Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2013 roku. Ponownie na pierwszym miejscu wśród powiatów do 120 tysięcy mieszkańców znalazł się powiat słupski, który dodatkowo uzyskał honorowy tytuł „Dobry Polski Samorząd 2013”. Wcześniej słupski samorząd był już laureatem tytułu „Super Powiat”.

fot. Starostwo Powiatowe w Słupsku
fot. Starostwo Powiatowe w Słupsku

Na drugim miejscu w zestawieniu 2013 roku uplasował się powiat tomaszowski, a na trzecim powiat piotrkowski. W sumie sklasyfikowano trzydzieści powiatów. W kategorii miast na prawach powiatu zwyciężyła Legnica, drugi był Słupsk, a trzeci Nowy Sącz. Z kolei w rankingu gmin wiejskich pierwsze miejsce zajął Chełmiec, drugie Kobylnica, a trzecie Wielka Wieś.

Celem organizowanego przez ZPP przedsięwzięcia jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych samorządów w kraju, promowanie ich w skali kraju, a także integracja mieszkańców i środowisk samorządowych.

Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczaniem dyplomów odbędzie się podczas Kongresu Regionów w Świdnicy. Planowany termin to 10-12 czerwca 2014 roku.

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Zwycięstwo danego samorządu wiąże się z przyznaniem tytułu „Dobry Polski Samorząd”. Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. Mieszkańców, powiaty od 60 do 120 tys. Mieszkańców, powiaty powyżej 120 tys. Mieszkańców,  miasta na prawach powiatu,  gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Zakończona właśnie edycja trwała od 1 stycznia 27 grudnia 2013 roku. Przez ten czas oceniano samorządy według ściśle określonych kryteriów. Punkty przyznawano za: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców i funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem urzędu, promocję rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, promocję rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu, wspieranie działań na rzecz społecznej gospodarki rynkowej, promocję rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpracę krajową i międzynarodową, działanie promocyjne.

Ranking Powiatów 2013 roku powiat słupski zakończył z wynikiem 52830 punktów.

(MS)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.