fot. nadesłane

Członek Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie Sławomir Dudalski z Ancaster pod Hamilton w Ontario – Kanada, który jest liderem polonijnego zespołu „Ludowa Nuta”, znakomicie promuje kaszubszczyznę za wielką wodą.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

W ostatnią niedzielę zespół wykonywał kolędy podczas mszy świętej w kościele Św. Stanisława Kostki w Hamilton. Wszyscy wystąpili w kaszubskich strojach. Między zabrzmiała też „kòzlô barina”, czyli dudy kaszubskie. Instrument ten został wykonany minionym roku w Polsce na specjalne zamówienie Dudalskiego. Wzorowany jest na dudach z Kaszub, które uwiecznione zostały na obrazie w 1835 roku, choć wiadomo, że jeszcze na początku XX wieku instrument ten był na Kaszubach używany. „Kòzlô barina” to oryginalna kaszubska dud.

„Ludowa nuta” intensywnie pracuje nad nagraniem pierwszej płyty, w stu procentach kaszubskiej. Znajdzie się na niej ponad dwadzieścia tradycyjnych utworów kaszubskich. Ich brzmienie będzie jednak wzbogacone amerykańskimi motywami muzycznymi. Płyta ma być promowana w drugiej połowie lipca br. na Kaszubach. Na ten czas zaplanowane jest tournée zespołu na Kaszubach. Artyści mają przywieźć także drugą kaszubską płytę z utworami współczesnymi.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

18 lipca zespół ma wystąpić na odpuście w Sianowie, gdzie wykona kaszubskie pieśni maryjne. Na tej uroczystości ma być poświęcony nowy proporzec grupy, który w centralnym miejscu zdobi wizerunek Królowej Kaszub otoczony napisem „Matka Bòskô Swiónowskô Kaszëbskô Królewô”. Wykonawcami dzieła są Inga Mach z Bytowa oraz Gabriela Reca z Tuchomia. Już od poniedziałku 19 lipca „Ludowa nuta” będzie jednym z gości festiwalu Folkloru w Brusach. Po raz pierwszy w dziejach festiwalu będzie to zespół z repertuarem w pełni kaszubskim spoza granic naszego kraju – i to aż z Kanady! Grupa wystąpi także na Festiwalu Filmów Kaszubskich.

(ep)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.