fot. Marek

Mieszkańcy Wybrzeża i zachodniej Polski powinni spodziewać się silnych i porywistych wiatrów, które w nocy z czwartku na piątek nadciągną znad Skandynawii – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Siła wiatru na Wybrzeżu i zachodzie może sięgać do 135 km/h; przy takich parametrach synoptycy mówią już o huraganie.

fot. Marek
fot. Marek

Według synoptyków apogeum trudnych warunków nastąpi w okresie od czwartkowego do piątkowego wieczoru. W piątek na Pomorzu będzie wiało z zachodu z prędkością 120 km/h, a na otwartym morzu nawet 140 km/h.

Operatorzy promowi odwołują rejsy przez Bałtyk. Z powodu spodziewanych trudnych warunków pogodowych na cały czwartek zawieszono kursowanie promów na linii Stena Line z Gdyni do Karlskrony. Rejsy anulował także szczeciński Unity Line. W porcie w Gdyni pozostały również promy Stena Line, kursujące do szwedzkiej Karlskrony – podaje Radio Szczecin.

Na swojej stornie internetowej Instytut ostrzega o silnym wietrze dla województwa zachodniopomorskiego oraz zagrożeniu sztormem dla całej linii brzegowej. – Powiadomione zostało Narodowe Centrum Bezpieczeństwa. Sytuacja jest pod kontrolą, o ile w ogóle można tak mówić w przypadku pogody – powiedziała Tomczuk.

Huraganem nazywany jest wiatr o sile powyżej 117 km/h (33 m/s). Najczęściej mianem huraganów określa się odpowiednio silne cyklony tropikalne. Huragan to nazwa stosowana dla zjawisk występujących nad akwenami Oceanu Atlantyckiego, natomiast tajfun – dla sztormów nad akwenami Oceanu Indyjskiego czy Spokojnego.  „Orkan” oznacza zasadniczo cyklon tropikalny formujący się w pewnych rejonach Oceanu Indyjskiego, jednak w mowie potocznej używany jest także jako synonim silnej i bardzo gwałtownej burzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.