kaszubi.pl

9 listopada w Szymbarku odbyło się XII Dyktando Kaszubskie. Przystąpiło do niego 200 osób, które sprawdzały swoją znajomość zasad pisowni kaszubskiej.

kaszubi.pl
kaszubi.pl

Dyktando Kaszubskie organizowane od dwunastu lat, w tym roku odbyło się w Zespole Kształcenia i Wychowania w Szymbarku.  Udział w nim wzięło 200 chętnych w pięciu kategoriach: uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dorosłych oraz profesjonalistów i nauczycieli j. kaszubskiego. Tematem tegorocznego dyktanda był kaszubski krajobraz.

Konkurs odbył się w dwóch etapach. Pierwszy wyłonił 37 finalistów, którzy następnie, podczas II etapu, stanęli do walki o pierwsze miejsca w swoich kategoriach.

Najwięcej emocji wzbudziła, jak zawsze, rywalizacja profesjonalistów i nauczycieli. W tym roku tytuł Méstra Kaszëbsczégò Pisënkù w tej kategorii zdobyła Maria Krauze, nauczycielka kaszubskiego w Zespołe Szkół w Pomieczynie, która do Szymbarku przybyła wraz z podopiecznymi.

W kategorii uczniów szkół podstawowych najlepsza była Paulina Fopke, szkół gimnazjalnych Rober Wenta, a szkół ponadgimnazjalnych Gracjana Potrykus. W kategorii dorosłych pierwsze miejsce zajęła Alicja Szopińska.

Nagrodę specjalną za estetykę pisowni, przyznaną przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego, otrzymała Weronika Kolke.

W przerwach uczestnicy Dyktanda zwiedzili Centrum Edukacji i Promocji Regionu oraz pojechali na wieżę widokową na Wieżycy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.