Fot. GK: Polana Szymoszkowa

Zakopane to zimowa stolica Polski, miasto zaprzyjaźnione z Sopotem i cel narciarskich wyjazdów Pomorzan. Właśnie otwarto tam sezon narciarski. Tej zimy wielu z nas wyruszy w Tatry na zimowe szaleństwo. W 2013 roku ferie zimowe na Pomorzu są od 11 do 24 lutego.

Fot. GK: Polana Szymoszkowa

Zakopane jest największym w naszych Tatrach ośrodkiem sportów zimowych, od dawna nazywane nieformalnie zimową stolicą Polski.  Miasto ma 27 tys. mieszkańców i jest drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala. W granicach administracyjnych Zakopanego znajduje się także znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego. Liczbę turystów odwiedzających całe Tatry ocenia się na około 2-3 mln rocznie. Większość trafia do Zakopanego.

Fot. GK: Krupówki

Zakopane powstało jako osada na miejscu sezonowych osad pasterskich. Pierwszy przywilej osadniczy wydał podobno Stefan Batory w 1578 roku, który został zatwierdzony przez króla Michała Wiśniowieckiego. W 1676 roku wieś liczyła 43 mieszkańców. Pierwotnie osada należała do króla, później do cesarsko-królewskiego skarbu austriackiego. W 1824 roku Zakopane wraz z częścią Tatr zostało sprzedane węgierskiej rodzinie Homolacsów. Rozkwit Zakopanego rozpoczął się w drugiej połowie XIX w., kiedy to właściwości klimatyczne Zakopanego zaczął popularyzować Tytus Chałubiński. W 1886 r. miejscowość została uznana za uzdrowisko. W owym czasie Zakopane liczyło już 3000 mieszkańców. W 1933 r. uzyskało prawa miejskie.

Fot. GK: Willa Koliba wg. projektu Stanisława Witkiewicza

Zakopane wielokrotnie organizowało ważne imprezy sportowe. Rokrocznie na Wielkiej Krokwi odbywa się Puchar Świata w skokach narciarskich. W mieście tym trzykrotnie odbywały się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Dziś jest celem zimowych wypraw narciarskich, a najpopularniejsze wyciągi wiodą na Kasprowy Wierch, Gubałówkę i Nosala. Ulubionym stokiem dzieci i młodzieży jest Polana Szymoszkowa.  Więcej informacji na stronie www.zakopane.pl

Fot. GK: Polana Szymoszkowa
Fot. GK: Gubałówka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.