Historyczna chwila: 12.09.1989 r. Sejm X kadencji udzielił wotum zaufania rządowi Tadeusza Mazowieckiego (fot. arch. PAP)

Głębia myśli, siła charakteru, uczciwość i poczucie służby wartościom, które wyznawał uczyniły z Tadeusza Mazowieckiego postać historyczną, męża stanu, wielkiego patriotę i humanistę-chrześcijanina.

Osobiście miałem okazję poznać premiera Mazowieckiego z początkiem 1990 roku kiedy powołał mnie na stanowisko Zastępcy Pełnomocnika Rządu ds. Reformy Samorządu Terytorialnego. Będąc już posłem z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” podjąłem, na prośbę prof. J. Regulskiego, kolejne wyzwanie. Decyzja ta złączyła mnie organizacyjnie z T. Mazowieckim na kolejne 12 lat, a ideowo i politycznie do końca jego dni. Często brałem udział w posiedzeniach Rady Ministrów rozpoczynających się o godzinie 15, a kończących  grubo po północy. A potem w niezliczonych zebraniach władz Unii Demokratycznej i Unii Wolności oraz ich parlamentarnej reprezentacji. Współpracowaliśmy przy kolejnych ośmiu kampaniach wyborczych. Miałem więc okazję przyjrzenia się tej nietuzinkowej postaci w wielu sytuacjach. Poza tym osoba Tadeusza Mazowieckiego była mi pośrednio znana z jego aktywności w latach 1948-1980. Wzięła się ona stąd, że tak jak Mazowiecki związał się z ruchem świeckich katolików (wpierw z Pax-em (1948-1955),  a potem z Klubami Inteligencji Katolickiej) tak droga moich wyborów politycznych dokonywanych w latach 1972-1989 też biegła przez środowiska świeckich katolików (Pax, KIK, Klub Myśli Politycznej „Dziekania”) tylko, że była pokonywana w kolejnym pokoleniu. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ wybory wielu ludzi, którzy nie byli w stanie zaakceptować realnego socjalizmu z powodów moralnych, światopoglądowych i historycznych szukała swojego miejsca poprzez wierność katolicyzmowi. Z dzisiejszej perspektywy można na to patrzeć jak na jakiś straszliwy anachronizm. Jednak w tamtym czasie była to jedna z niewielu możliwości rozmiękczania totalitarnej rzeczywistości.

Dróg do wolności i niepodległości prowadziło kilka. Najszerszą i najbardziej brzemienną w skutkach stworzyła „Solidarność”. I w tym miejscu zaczyna się wielki wpływ T. Mazowieckiego na najnowszą historię nie tylko naszego kraju. Jego spokój, gotowość do dialogu i kompromisu, a zarazem twardość i mądrość doceniał wielokrotnie Lech Wałęsa. Dlatego powierzył mu misję stworzenia pierwszego niekomunistycznego rządu, który po 25 latach oceniany jest bardzo wysoko. To właśnie cechy charakteru Mazowieckiego sprawiły, że przeprowadził Polskę do wolności bez rozlewu krwi, neutralizując wrogie otoczenie, także zewnętrzne. Miał odwagę wesprzeć trudne reformy gospodarcze, społeczne i ustrojowe. Czynił to z rozwaga, głębokim namysłem i wielką konsekwencją. Łatwo dzisiaj krytykuje się Mazowieckiego za to czego nie przeprowadził. Za brak rozliczenia komunistów, za brak reprywatyzacji, za brak głębszych zmian w systemie emerytalnym czy służbie zdrowia. Ale zapomina się, że był premierem tylko przez 16 miesięcy. Tym bardziej więc docenić należy to co udało mu się zrobić, szczególnie w sytuacji gdy nie było żadnych wzorców w przeprowadzaniu kraju od komunizmu ku demokracji i gospodarce rynkowej. Byliśmy w tym dziele pionierami.

Historyczna chwila: 12.09.1989 r. Sejm X kadencji udzielił wotum zaufania rządowi Tadeusza Mazowieckiego (fot. arch. PAP)
Historyczna chwila: 12.09.1989 r. Sejm X kadencji udzielił wotum zaufania rządowi Tadeusza Mazowieckiego (fot. arch. PAP)

A walka polityczna zaostrzała się. Nie tylko po stronie sił starego porządku, ale także w obozie „Solidarności”. Lech Wałęsa zaczął wykazywać zniecierpliwienie społecznymi kosztami ustrojowych przemian i brakiem dla siebie miejsca w strukturach nowej Polski. W konsekwencji doprowadził do likwidacji Komitetów Obywatelskich „Solidarność” będących politycznym zapleczem zwycięskich wyborów w czerwcu 89. Z kolei Tadeusz Mazowiecki, zachęcany przez swoich najbliższych współpracowników, stanął do walki o prezydenturę z Lechem Wałęsą. I to był chyba największy błąd pana Tadeusza. Po przegranej kampanii złożył dymisję rządu. Chciał w ten sposób stworzyć pewien standard w polskiej polityce. Z całą mocą pokazał swój charakter, chociaż miał świadomość jak wiele zostało jeszcze do zrobienia. Zapewne trochę inaczej potoczyłaby się historia gdyby nie ta zawzięta rywalizacja o prezydenturę. Z perspektywy czasu okazało się, że istnieją większe zagrożenia dla demokratycznego państwa prawa niż Lech Wałęsa. Ruchy skupione wokół idei nacjonalistycznych, klerykalnych i etatystycznych, schlebiające spiskowym teoriom dziejów znów postawiły Wałęsę i Mazowieckiego w jednym szeregu. Pozbawieni władzy nie zrezygnowali z oddziaływania na opinię publiczną. W tej roli Tadeusz Mazowiecki wypełnił swoją misję do końca. Cześć Jego pamięci.

Jan Król, 28 października 2013 (w dniu imienin Tadeusza, patrona spraw beznadziejnych)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.