Niedawno – 20-21 września 2013 r.- Towarzystwo Miłośników Ziemi Człuchowskiej obchodziło uroczyście Jubileusz 50 – lecia działalności.

Towarzystwo to zawiązało się w 1963 r., jako organizacja integrująca pochodzących z różnych stron Polski mieszkańców Człuchowa na gruncie społecznym i kulturalnym. Wśród założycieli organizacji m.in. byli: Zbigniew Stromski, Wiktor Zybajło, Edmund Kreft, Wacław Majchrzak i Jerzy Żelazny. Obecnie Towarzystwo znane jest, jako wydawca profesjonalnych opracowań naukowych, organizator konferencji i sympozjów oraz inicjator działań sprzyjających popularyzacji Człuchowa. Od wielu lat tej prężnej i wielce zasłużonej dla Ziemi Człuchowskiej – organizacji społecznej m.in. wydającej Szkice Człuchowskie – przewodzi mgr Wiktor Zybajło.
Nad zorganizowanymi z tej okazji uroczystościami patronat sprawowali ( w pełni tego słowa znaczeniu) starosta powiatu człuchowskiego Aleksandra Gappa i Ryszarda Szybajło burmistrza miasta Człuchowa, a także Benedykt Lipski Przewodniczący Rady Czarnego i Lech Zwoliński Wójt Gminy Rzeczenica.
W uroczystościach wzięli m. in. udział Stanisław Stenclik z Warszawy były długoletni dyrektor Miejskiej Biblioteki w Człuchowie wraz z towarzyszącym mu Janem Łuczakiem członkiem byłej Sceny Ludowej ZMW. Uczestniczył również Kazimierz Jaruszewski prezes Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz inni reprezentanci samorządów i organizacji po za rządowych.
Gośćmi tych uroczystości byli także członkowie Fundacji „Naji Gochë”: Maria Rogenbuk, Marlena Bakhaus obie z Konarzyn, Zdzisław Zmuda Trzebiatowski, z Gdyni, Andrzej Szutowicz z Stargardu/Bytowa i Zbigniew Talewski – prezes Fundacji.
Pierwszy dzień spotkania poświęcony był konferencji naukowej, która przebiegała pod hasłem „Towarzystwa regionalne w życiu społeczno kulturalnym Pomorza w XX w. i początku XXI wieku”.
Referaty na niej wygłosili:: ·
- dr hab. Prof. UMK w Toruniu Jacek Knopek. Uniwersalne wartości Towarzystwa Miłośników Ziemi Człuchowskiej w środowisku lokalnym; ·- mgr Teresa Bagińska. Słowo o “Szkicach Człuchowskich”;
- prof. dr hab. Maksymilian Grzegorz. Możliwości mobilizacyjne rycerstwa pomorskiego w początkach XV wieku; ·- mgr Edyta Dziuba. Towarzystwo Miłośników Ziemi Człuchowskiej w datach i dokumentach (1963-2013);
- prof. dr hab. Zbigniew Machaliński. Stowarzyszenie pracowników na polu rozwoju żeglugi „Bandera Polska” (październik 1918 – czerwiec 1919); ·- mgr Maciej Zybało. Historia regionalna w szkole;
- dr hab. Prof. AP w Słupsku Zenon Romanow. Pomorze Środkowe w badaniach historyków regionalnych w latach 1950-1989;
- mgr Zbigniew Talewski. Naji Goche – animator pamięci historycznej i tożsamości mieszkańców południowych obszarów Pomorza i Kaszub;
- mgr Kazimierz Jaruszewski. Pasjonaci wiedzy. 15 lat Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1988-2013);
- mgr Wiktor Zybało. Dzieje i architektura człuchowskiej fortyfikacji w historiografii.
Opracowania te ( podczas sesji przedstawione je skrótowo) będą opublikowane w pełnej wersji w „Studiach i Materiałach do dziejów Człuchowa”.
Całość tej części Jubileuszu była okraszona występami człuchowskiego chóru mieszanego „Kantylena” i piosenkami wykonanymi przez młodych artystów- amatorów z LO.
Po konferencji odbyło się w ratuszu człuchowskim spotkanie z burmistrzem, poświęcone ono było promocji miasta, było ono także ( z inicjatywy członków Fundacji NG) okazją do zajęcia się problematyką Kaszubów w Człuchowie. Obecność członków Fundacji „Naji Gochë” pozwoliła na zasygnalizowanie problemu szkolnictwa kaszubskiego. Okazało się, że władze miasta nie znają ilości zamieszkałych tu Kaszubów. W odróżnieniu od kaszubskiego w mieście istnieje szkolnictwo ukraińskie.
Drugi dzień Spotkania poświęcony był na zwiedzaniu wspaniale odrestaurowanego zamku pokrzyżackiego- Muzeum Regionalnego w Człuchowie, a następnie zwiedzaniu atrakcyjnych osiągnięć powiatu: Rzewnicy z rejsem tratwą po Jeziorze Szczytnieńskim, zwiedzaniu wspaniałych szkół powiatu człuchowskiego i ośrodka rehabilitacyjnego – Domu Opieki Społecznej w Czarnem.
Podczas tego „wyjazdowego dnia” Jubileuszu pokazywano przede wszystkim czołowy dorobek powiatu, podkreślając tym samym tutejszą (samorządową i społeczną) energie i niezależność. Z niniejszej prezentacji można było odczuć pragnienie pochwalenia się miejscowych władz zaradnością, jak i niezależnością, pokazano, że Człuchów jest samodzielny i jest bardzo dumny ze swoich osiągnięć.
Towarzyszący uczestnikom sesji włodarze powiatu i miejscowych samorządów w sposób serdeczny poświęcali im dużo ciepła, energii i zainteresowanie.
Poniżej przedstawiam relację fotograficzną z tego świątecznego a co ważne udanego Spotkania.
Zbigniew Talewski Naji Gochë