Członkowie Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Człuchowskiej przyjmują okolicznościowe podziękowania od władz starostwa i miasta.

Niedawno – 20-21 września 2013 r.- Towarzystwo Miłośników Ziemi Człuchowskiej obchodziło uroczyście Jubileusz 50 – lecia działalności.

Członkowie Zarządu Towarzystwa Miłośników  Ziemi Człuchowskiej przyjmują okolicznościowe podziękowania od władz starostwa i miasta.
Członkowie Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Człuchowskiej przyjmują okolicznościowe podziękowania od władz starostwa i miasta.

Towarzystwo to zawiązało się w 1963 r., jako organizacja integrująca pochodzących z różnych stron Polski mieszkańców Człuchowa na gruncie społecznym i kulturalnym. Wśród założycieli organizacji m.in. byli: Zbigniew Stromski, Wiktor Zybajło, Edmund Kreft, Wacław Majchrzak i Jerzy Żelazny. Obecnie Towarzystwo znane jest, jako wydawca profesjonalnych opracowań naukowych, organizator konferencji i sympozjów oraz inicjator działań sprzyjających popularyzacji Człuchowa. Od wielu lat tej prężnej i wielce zasłużonej dla Ziemi Człuchowskiej – organizacji społecznej m.in. wydającej Szkice Człuchowskie – przewodzi mgr Wiktor Zybajło.

Nad zorganizowanymi z tej okazji uroczystościami patronat sprawowali ( w pełni tego słowa znaczeniu) starosta powiatu człuchowskiego Aleksandra Gappa i Ryszarda Szybajło burmistrza miasta Człuchowa, a także Benedykt Lipski Przewodniczący Rady Czarnego i Lech Zwoliński Wójt Gminy Rzeczenica.

W uroczystościach wzięli m. in. udział Stanisław Stenclik z Warszawy były długoletni dyrektor Miejskiej Biblioteki w Człuchowie wraz z towarzyszącym mu Janem Łuczakiem członkiem byłej Sceny Ludowej ZMW. Uczestniczył również Kazimierz Jaruszewski prezes Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz inni reprezentanci samorządów i organizacji po za rządowych.

Gośćmi tych uroczystości byli także członkowie Fundacji „Naji Gochë”: Maria Rogenbuk, Marlena Bakhaus obie z Konarzyn, Zdzisław Zmuda Trzebiatowski, z Gdyni, Andrzej Szutowicz z Stargardu/Bytowa i Zbigniew Talewski – prezes Fundacji.

Pierwszy dzień spotkania poświęcony był konferencji naukowej, która przebiegała pod hasłem „Towarzystwa regionalne  w życiu społeczno kulturalnym Pomorza w XX w. i początku XXI wieku”.

Referaty na niej wygłosili:: ·

  • dr hab. Prof. UMK w Toruniu Jacek Knopek. Uniwersalne wartości Towarzystwa Miłośników Ziemi Człuchowskiej w środowisku lokalnym; ·- mgr Teresa Bagińska. Słowo o “Szkicach Człuchowskich”;
  • prof. dr hab. Maksymilian Grzegorz. Możliwości mobilizacyjne  rycerstwa pomorskiego w początkach XV wieku; ·- mgr Edyta Dziuba. Towarzystwo Miłośników Ziemi Człuchowskiej w datach i dokumentach (1963-2013);
  • prof. dr hab. Zbigniew Machaliński. Stowarzyszenie pracowników na polu rozwoju żeglugi „Bandera Polska” (październik 1918 – czerwiec 1919); ·- mgr Maciej Zybało. Historia regionalna w szkole;
  • dr hab. Prof. AP w Słupsku Zenon Romanow. Pomorze Środkowe w badaniach historyków regionalnych w latach 1950-1989;
  • mgr Zbigniew Talewski. Naji Goche – animator pamięci historycznej i tożsamości mieszkańców południowych obszarów Pomorza i Kaszub;
  • mgr Kazimierz Jaruszewski. Pasjonaci wiedzy. 15 lat Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1988-2013);
  • mgr Wiktor Zybało. Dzieje i architektura człuchowskiej fortyfikacji w historiografii.

Opracowania te ( podczas sesji przedstawione je skrótowo) będą opublikowane w pełnej wersji w „Studiach i Materiałach do dziejów Człuchowa”.

Całość tej części Jubileuszu była okraszona występami człuchowskiego chóru mieszanego „Kantylena” i piosenkami wykonanymi przez młodych artystów- amatorów z LO.

Po konferencji odbyło się w ratuszu człuchowskim spotkanie z burmistrzem, poświęcone ono było promocji miasta, było ono  także ( z inicjatywy członków Fundacji NG) okazją do zajęcia się problematyką Kaszubów w Człuchowie. Obecność członków Fundacji „Naji Gochë” pozwoliła na zasygnalizowanie problemu szkolnictwa kaszubskiego. Okazało się, że władze miasta nie znają ilości zamieszkałych tu Kaszubów. W odróżnieniu od kaszubskiego w mieście istnieje szkolnictwo ukraińskie.

Drugi dzień Spotkania poświęcony był na zwiedzaniu wspaniale odrestaurowanego zamku pokrzyżackiego- Muzeum Regionalnego w Człuchowie, a następnie zwiedzaniu atrakcyjnych osiągnięć powiatu: Rzewnicy z rejsem tratwą po Jeziorze Szczytnieńskim, zwiedzaniu wspaniałych szkół powiatu człuchowskiego i ośrodka rehabilitacyjnego – Domu Opieki Społecznej w Czarnem.

Podczas tego „wyjazdowego dnia”  Jubileuszu pokazywano przede wszystkim czołowy dorobek powiatu, podkreślając tym samym tutejszą (samorządową i społeczną) energie i niezależność. Z niniejszej prezentacji można było odczuć pragnienie pochwalenia się miejscowych władz zaradnością, jak i niezależnością, pokazano, że Człuchów jest samodzielny i jest bardzo dumny ze swoich osiągnięć.

Towarzyszący uczestnikom sesji włodarze powiatu i miejscowych samorządów w sposób serdeczny poświęcali im dużo ciepła, energii i zainteresowanie.

Poniżej przedstawiam relację fotograficzną z tego świątecznego a co ważne udanego Spotkania.

Zbigniew Talewski  Naji Gochë

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.